گزارش روزانه تالار 97.11.23 و پیش بینی بازار چهارش...

تعداد بازدید: 229 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: گروه تحلیل
گزارش روزانه تالار 97.11.23 و پیش بینی بازار چهارشنبه

نمای کلی بازار:

روند تغییرات شاخص و شاخص هم وزن:

 

قیمت جهانی فلزات ،شکر ، اوره ،ارز و سکه:

 

 

گزارش روزانه: در حالیکه طیف وسیعی از فعالان بازار انتظار داشتند بعد از 22 بهمن ماه شاهد اقبال بازار به گروه کالامحور و رشد سطح عمومی قیمتها و شاخصها باشیم، ولی عملا چنین اتفاقی در اولین روز کاری بعد از 40 سالگی انقلاب، رخ نداده و بازار کساد و بی رونق است. حجم و ارزش معاملات نیز نسبت به روزهای گرم و اوج بازار، بسیار کم شده و چند صباحی است  شاهد ورود نقدینگی تازه به این بخش از فعالیتهای اقتصادی نیستیم و بنظر می رسد صاحبان سرمایه و نقدینگی ترجیح می دهند منابع در اختیار خود را بسوی بازار پول( سپرده های بانکی)، بازار مسکن، بازار طلا و ارز ... سوق دهند تا بورس تهران.

ولی با توجه با سیاستهای جدید سازمان بورس و وضع مقررات بهتر و سختگیرانه در بازار پایه فرابورس در چند روز آتی انتظار داریم بار دیگر مردم به سلامت و بازدهی بورس، اعتماد و اطمینان کنند و حجم قابل توجهی از نقدینگی در اسفند ماه روانه بازار سهام شود.

 و اما در توجیه و توصیف رکود فعلی بازار، شاید بتوان گفت در غیاب تقاضای معنادار، روند معاملات نمادهای بزرگ نیز همچنان فرسایشی ا‌ست و دماسنج بورس تهران را با افت محسوسی مواجه کرده‌است. قرارگرفتن در میانه هفته‌ای نیمه‌تعطیل و استقبال کمِ بورس‌بازان، ارزش معاملات را به شدت متاثر کرده است. در عین حال، جریان‌شناسی پول‌ها و نحوه آرایش معامله‌گران، حاکی از واکنش به نوسان قیمت جهانی کالاها جز در مورد سنگ‌آهنی‌ها نیست و حفظ فاصله سرمایه‌گذاران از درگیر شدن با سهام به خوبی مشهود است.

شرح وضعیت امروز بازار: شروع معاملات امروز با نوسان تقریبا صفر شاخص‌های اصلی بازار همراه بود. حجم نسبتا پایین دادوستدها در کنار جریان ضعیف نقدینگی در میانه هفته‌ای نیمه تعطیل سبب شد تا شاخص کل در ابتدای کار به رشد 90 واحدی بسنده کند. سپس با افزایش شمار فروشندگان در طیف وسیعی از سهم‌ها، خصوصا سهام بانکی و خودرویی شاخص کل در مسیر نزولی قرار گرفت و رفته‌رفته با فشار بیشتر عرضه‌ها در نماد شرکت‌های بزرگ بر افت شاخص افزوده شد در حالیکه سهام سیمانی در کانون توجه بازار بوده و شاهد رشد مطلوب قیمتها در اکثر نمادهای سیمان سازی بودیم.   

مروری بر فهرست نمادهای موثر بر شاخص کل نشان می‌دهد که فشار عرضه در سهم‌های بانکی و خودرویی تاثیر مثبت نمادهای معدنی و سیمانی  بر این نماگر بازار را تحت‌الشعاع قرار داده بود. افت دسته‌جمعی نمادهای بانکی و همچنین فشار سنگین عرضه در گروه خودرویی در حالی رقم خورد که در گروه‌های وضع متعادل‌تری حاکم است. با وجود عمق کم معاملات و بروز فضای احتیاطی در فضای نیمه‌تعطیل فعلی، علائم بنیادی در حال حمایت از سهم‌هاست. لذا شاخص کل تحت فشار عرضه ها قادر به حفاظت و نگهداری از کانال 158 هزاری نشد و این سنگر را با افت 495 واحدی، واگذار کرد و وارد کانال 157 هزاری شد تا در ارتفاع 157.972 واحدی به آینده نامطمئن و ناهمواری بیندیشد که در صورت عدم حمایت سهامداران، بیم ریزش بیشتر و افت آن به کانالها و ایستگاه های پایین تر، دور از ذهن نیست.

جلوه‌گری سنگ‌آهنی‌ها در بازار منفی: دو نماد بزرگ سنگ‌‌آهنی بازار یعنی نماد گل گهر و معدنی چادرملو در معاملات امروز بیشترین حمایت و پشتیبانی از شاخص کل را به عمل آورده‌اند. «کگل» در جریان معاملات امروز حدود 69 واحد و «کچاد» 39 واحد تاثیر مثبت در محاسبه شاخص کل داشته‌اند. این  روند مثبت در سایر نمادهای گروه معدنی هم قابل مشاهده است و در این میان سنگ‌آهنی‌ها سهم بیشتری از جریان پول و رشد قیمت بردند. تداوم رشد بهای جهانی سنگ‌آهن را می‌توان مهمترین عامل تحرکات مثبت در سهام وابسته دانست. گفتنی است،  در پی اختلال در فعالیت‌های تولیدی غول معدنی دنیا یعنی شرکت وله در برزیل، قیمت سنگ‌آهن همچنان در حال افزایش است. رویدادی که منجر به جهش 7 تا 10 درصدی عیارهای مختلف سنگ‌آهن در بازگشایی بازارهای چین طی روز گذشته شد تا روند رو به رشد قیمت این کالای اساسی ادامه یابد و به بازار محصولات فولادی هم سرایت کند.

غول‌های کالایی قربانی عمق کم بازار؟: با وجود روند رو به رشد قیمت‌های جهانی و دریافت سیگنال‌های مساعد از وضعیت تجارت خارجی کشور، شاهد گارد احتیاطی فعالان بازار در سهم‌های وابسته هستیم. پس از فشار شاخص دلار و افت نسبی بهای نفت و فلزات رنگین در بازگشایی بازار جهانی طی روز گذشته، شروع به کار بازارهای آسیایی در معاملات امروز با تقویت قیمت‌ها همراه بود. با وجود این، فعالان نسبتا کم‌تعداد بورس تهران در جریان دادوستدهای امروز واکنش چندانی به حرکت قیمت‌های جهانی نشان ندادند. فشار عرضه و عقبگرد قیمت در نماد ملی مس ایران و سایر هم‌گروهی‌ها از قبیل «فولاد» و «فاسمین» به عنوان نمایندگان این گروه بورسی را می‌توان پیامد فاز احتیاطی بازار دانست. به نظر می‌رسد عمق کم معاملات و عدم حضور شمار کثیری از سهامداران در دادوستدهای امروز، به بروز چنین روندی در بین غول‌های بزرگ کالایی انجامیده بود.

افت دسته‌جمعی بانکی-خودرویی: سهام گروه بانکی در معاملات امروز تحت فشار عرضه با افت دسته‌جمعی قیمت دست‌وپنجه نرم کردند. به نظر می‌رسد پس از فروکش تب تجدید ارزیابی‌ها در بازار، سهم‌های مرتبط در حال عقب‌نشینی هستند و به این ترتیب، نمادهای بانکی که پیشتر پیشتاز این جریان بودند امروز را زیر فشار عرضه‌ها سپری کرده و در نبود محرکی برای رشد تقاضا، با افت قابل توجه قیمت، تاثیر زیادی بر افت شاخص کل بر جای گذاشته‌اند. خودروسازان هم در همین مسیر در حال عقب‌گرد هستند و غالبا در دامنه منفی قیمت دادوستد می‌شدند. اگرچه یکی دو نماد این گروه بر خلاف جریان کلی صنعت شنا می‌کنند اما در کل، فروش‌ها بر قیمت سهم لیدرهای این گروه و قریب‌به‌اتفاق نمادها فشار آورده بود. فقدان انگیزه بنیادی در کنار انتشار گزارش مورد انتظار وزارت صنعت از عملکرد خودروسازان در دی‌ماه ، زمینه‌ساز تداوم روند نزولی قیمت در این گروه ارزیابی می‌شود.

صف‌نشینی در سهام سیمانی‌ها : از ویژگی‌های جالب توجه معاملات امروز، استقبال خاص بورس‌بازان از سهام سیمان‌کاران بود که از نیمه دوم معاملات به بعد، متوسط قیمت در این گروه را به نحو محسوسی بالا برد. شاخص این صنعت در جریان دادوستدهای امروز پس از رشد شدید تقاضا در این گروه، در پایان معاملات حدود 3 درصد افزایش یافت. پس از تسلط روایت‌های دارایی‌محور در بازار، حال حضور دسته‌جمعی سهامداران در صف خرید سهام گروه سیمان را باید در اخبار پیرامون افزایش قیمت جست‌وجو کرد که در کنار گمانه‌زنی‌هایی در خصوص فراهم شدن بستر صادراتی به کشورهای منطقه و علی‌الخصوص سوریه و احتمال افزایش توان صادراتی سیمان، بر شدت تقاضا در سهام این صنعت افزوده و امروز قیمت‌ها را تا سقف مجاز روزانه بالا برده بود.

 

 کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از افت قیمتها در نمادهایی چون #وبصادر، #وبملت، #فملی و #فولاد، #خساپا، با افت بیش از 495 واحدی مواجه شد. ادامه نوسانات قیمتی در بازار جهانی، افزایش ریسک سیاسی بازار و تنش های داخلی، از عمده دلایل افت بازار طی روز جاری بودند.

 

اهم نمادهای تاثیر گذار در شاخص: کگل 68 واحد مثبت/ وبصادر 66 واحد منفی/ وبملت 52 واحد منفی/ فملی 40 واحد منفی/ کچاد 39 واحد مثبت/ فولاد 35 واحد منفی/ خساپا 32 واحد منفی.

 

بیشترین حجم معاملات امروز: ذوب 127.2 میلیون سهم/ وتجارت 111.9 میلیون سهم/ ولساپا 56.9 میلیون سهم/ وبصادر 52 میلیون سهم/ وپاسار 52 میلیون سهم.

 

در بازار طلا و ارز: با آنکه دولت و مسئولین طی 40 سال گذشته همواره سعی در حفظ ارزش پول ملی ، تقویت ارزش ریال حتی بصورت کاذب را داشته اند و مانع از واقعی سازی قیمت ارزها در عرصه فعالیتهای اقتصادی کشور شده اند، ولی بازار آزاد ارز توجهی به اقدامات بازدارنده،کنترلی و سرکوب قیمتها نداشته و راه خود را می رود. بطوریکه قیمت دلار، یکسال پیش در چنین روزی 4500 تومان بود و اینک فراتر از 12 هزار تومان در بازار معامله میشود. این در حالیست که یوسفیان ملا، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفته افزایش قیمت دلار در ابتدای سال با پیش زمینه اقتصادی نبود بلکه سوداگران با سوء استفاده از موضوع تحریم های آمریکا، شروع کردند به ایجاد بحران  و فضاسازی در بازار ارز. لذا اگر مدیریت دکتر همتی ادامه پیدا کند و از پشتوانه قویتر برخوردار شود، افزایش قیمت ارز دذر بازار  نخواهیم داشت و تنها باید برای مبنای اقتصادی تمهیداتی را در نظر گرفت.

 

در بازار نفت: «جهاد ازعور» مدیر بخش خاورمیانه و آسیای میانه صندوق بین المللی پول گفته:  عربستان برای رسیدن به تعادل بودجه سال جاری خود باید قیمت نفت را به ۸۰ تا ۸۵ دلار برای هر بشکه برساند.

🔹قیمت نفت نقش مهمی در برقراری تعادل میان درآمدها و هزینه های بودجه عربستان دارد و این موضوع به عوامل مختلفی از جمله سطح تولید نفت، حجم درآمدهای نفتی عربستان که به بودجه این کشور تبدیل می شود و نیز به درآمدهای غیر نفتی بستگی دارد.

🔹عربستان سعودی قصد دارد تا ۳۱ میلیارد دلار برای مقابله با کسری بودجه ۳۴.۹۳ میلیارد دلاری خود وام بگیرد.

🔹قیمت نفت عربستان سعودی اکنون ۶۱.۷۹ دلار برای هر بشکه و قیمت نفت برنت دریای شمال نیز 62.23 دلار و قیمت سبد نفتی اوپک نیز 61.37 دلار است.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1- روز یکشنبه هفته آینده 28 بهمن ماه،  4 فاز جدید پارس جنوبی با حضور رئیس جمهور و وزیر نفت افتتاح می‌شود. این چهار فاز ۱۳، ۲۲، ۲۳ و ۲۴  با ظرفیت ورودی ۱۱۰ میلیون مترمکعب به بهره برداری خواهد رسید و تولید گاز پارس جنوبی به مرز 700 میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید.

2- رئیس کل بانک مرکزی با رد این تصور که بانک مرکزی نمی خواهد قیمت دلار پایین بیاید گفته: برای بانک مرکزی در کنار تقویت ارزش پول ملی ثبات در بازار و ممانعت از نوسان نیز مهم است ولی این بدان مفهوم نیست که از کاهش نرخ ارز ممانعت کرده یا در پی افزایش آن باشیم.  من معتقدم نرخ فعلی دلار به هیچ وجه قیمت ذاتی دلار نیست و برای تعدیل آن برنامه داریم و مطمئن باشید تمام تلاش خود را مصروف تقویت ارزش پول ملی خواهیم کرد.( * متأسفانه گویا ایشان نمی داند که لفظ ارزش ذاتی را به معنای ارزندگی یک ارز یا کالا بکار نمی برند و ارزش ذاتی بنابه تعریف، به خالص ارزش فعلی عایدات آتی یک سهم یا ... دلالت پیدا می کند. بعبارت دیگر، ارزش ذاتی مفهومی است که دلالت بر سود دارد نه ارزش واقعی). از دیگر سو، با اعلام این نظر رییس بانک مرکزی، چونان سایر روسای قبلی این بانک، شاهد بالا رفتن قیمت ارزها در بازار هستیم!!!.

3- فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصاد و دارایی گفته کاسب‌نماهای بازار ارز و دلالان بی‌تعصب ارزش پول را پایین آوردند. در شرایط فعلی جنگ اقتصادی سخت‌تر از جنگ تحمیلی است. وی تصریح کرده همواره نمی‌توان دولت را مقصر دانست و نسبت به بقیه موارد بی‌تفاوت بود.

4- محمد رضوانی‌فر؛ مدیرعامل شستا از ایجاد اقدامات برای تهاتر بدهی ها و حمایت از سهام ذوب آهن و برنامه امضای تفاهم نامه برای تامین ۶.۵ میلیون تن سنگ آهن خبر داده و اظهار امیدواری کرده این شرکت به روزهای اوج بازگردد.

5- فولاد مبارکه اصفهان، ذوب آهن و فولاد خوزستان در ۱۰ ماه سال جاری بیش از چهار میلیون و ۷۱۵ هزار تن صادرات کردند .در همین حال در ۸ ماه سال جاری، بخش صنعت شاهد افت تولید ۲۱ محصول از مجموع ۳۱ کالای منتخب بود.

6- مدیران کشت و دامداری فکا، آخرین وضعیت مالی و علمیاتی را اعلام کردند تا شرکت ۳۰ میلیارد تومانی وابسته به شستا برای فردا آماده عرضه اولیه ۲۰ درصدی شود. در این رویداد 60 میلیون سهم "زفکا" در محدوده قیمتی 820 تا 830 تومانی هر سهم و سهمیه حداکثر 600 سهمی هر فرد حقیقی و حقوقی واگذار خواهد شد تا این شرکت به عنوان شانزدهمین شرکت جدید سال جاری وارد بازار دوم معاملات فرابورس می‌شود.

7- نادر خواجه حق‌وردی، قائم مقام مدیرعامل بانک تجارت از فروش 273 ملک مازاد این بانک به ارزش تقریبی 2.307 میلیارد ریال در 10 ماهه سال جاری خبر داده است. پیش‌تر هیبت اله سمیع؛ معاون مدیرعامل بانک تجارت هم با اشاره به سیاست خروج از بنگاه‌داری از اولویت‌ها و اقدام‌های عملی صورت گرفته در حوزه سرمایه‌گذاری‌ها و مولد سازی دارایی‌ها و آماده سازی یک زیرمجموعه برای عرضه در بورس خبر داده بود.

8- افزایش چشم گیر تولید ماهانه مس در شرکت ملی مس ایران محقق شد.
مقدار تولید کاتد به بالای 20 هزار تن در ماه رسیده است که حدود 40 درصد رشد نشان می دهد و برنامه تولید رسیدن به 25 هزار تن کاتد در ماه در شرکت ملی مس ایران است. فملی در حدود 80 هزار تن موجودی انبار دارد و مقدار فروش دی ماه نیز مناسب نبوده است. لذا اصلی ترین مساله در ملی مس،  فروش محصول تولید شده است. عرضه 4 هزار تنی این هفته احتمالا برای هفته های اتی هم ادامه داشته باشد.

9-باوجود تلاش آمریکا برای محدود کردن صادرات ایران، بررسی جداول آماری گمرک نشان می دهد در ۱۰ ماهه امسال حجم صادرات به عراق و ترکیه در مقایسه با مدت مشابه پارسال از لحاظ وزنی بیش از ۵۰ درصد رشد داشته است.

10-معاون وزیر امورخارجه روسیه با بیان اینکه اروپا علی‌رغم راه‌اندازی کانال ویژه مالی با ایران رویکردی دوگانه درقبال تهران دارد، گفته: ما خواهان مشارکت کامل در این سازوکار هستیم. گفتنی است رؤسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه قرار است برای شرکت در نشستی سه جانبه درباره سوریه در روز پنج‌شنبه هفته جاری (۱۴ فوریه) در سوچی با یکدیگر دیدار کنند.

11=سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس هر گونه افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین را در سال ۹۸ رد کرده و اظهارنظرها در مورد افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین را صرفاً نظر شخصی برخی نمایندگان دانسته و گفته:  مجلس، کمیسیون انرژی و کمیسیون تلفیق بودجه در این ارتباط هیچگونه تصمیمی نگرفته است.

 

 

نشست وزرای دارایی کشورهای اروپایی در مورد ایران: قرار است در جلسه امروز وزرای دارایی ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در بروکسل، برنامه این اتحادیه در خصوص دور زدن تحریم‌های آمریکا بر ضد ایران و مکانیزم مالی ویژه مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد. مکانیزم مالی ویژه اتحادیه اروپا که به نام " اس پی وی" شناخته می‌شود با هدف متقاعد کردن تهران به باقی ماندن در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایجاد شده است. طبق این مکانیزم، صادرکنندگان کالا به ایران از وارد کنندگان کالا از این کشور، طلب خود را دریافت می‌کنند.

با این حال spv با موانع متعددی مواجه است از جمله آن که با توجه به تحریم‌های شدید آمریکا بر صنعت نفت ایران که ۸۰ درصد ارزش صادراتی این کشور را تشکیل می‌دهد، استفاده از این مکانیزم مالی برای تجارت نفتی با ایران دشوار خواهد بود. این احتمال وجود دارد که شرکت‌های بزرگ اروپایی که حضور پررنگی در بازار آمریکا دارند، دست رد به سینه استفاده از این مکانیزم بزنند. در صورتی که اروپایی‌ها بتوانند با استفاده از اس پی وی به راهکاری برای تسهیل تجارت نفتی با ایران دست یابند، این امکان وجود دارد که فشار اقتصادی بر ایران کاهش یابد. تعیین سهم کشورهای عضو از بودجه سال آینده اتحادیه اروپا، توافق تجاری با انگلیس در زمان خروج این کشور از اتحادیه اروپا و بحران بدهی ایتالیا از دیگر موضوعات مورد بحث امروز وزرای اروپایی خواهد بود. انتظار می‌رود به دلیل اختلاف نظر بین آلمان و فرانسه بر سر بودجه، این موضوع به یکی از داغ‌ترین مباحث امروز تبدیل شود چرا که آلمان به عنوان بزرگ‌ترین تأمین کننده بودجه اتحادیه اروپا خواهان کاهش سقف بودجه است اما فرانسه خواهان افزایش بودجه اتحادیه شده است.

 

در گروه سیمانی: عبدالرضا شيخان، دبير انجمن صنفي كارفرمايان صنعت سيمان ايران با اشاره به اینکه قرار بر این بود تا افزایش 20 درصدی نرخ سیمان تا پایان بهمن ماه مشخص و ابلاغ شود، گفته با توجه به جهش تورم و افزایش هزینه‌های شرکت‌های سیمانی، چنین افزایش نرخی امری ناگریز است اما در زمان مقررشده حاصل نخواهد شد. در حال حاضر افزایش نرخ سیمان، در انتظار بررسی‌های یک مرکز مالی معتبر از قیمت تمام شده صنعت سیمان است. بر اساس گزارش این مرکز مالی تصمیمات در خصوص میزان افزایش نرخ گرفته و ابلاغ می‌شود. وی تاکید کرده: با توجه به حجم تولید بالای شرکت‌های سیمانی در یک بازار کوچک و محدود، شرکت‌های سیمانی از هیچ تلاشی برای یافتن خریدار فروگذار نیستند. به این ترتیب احتمال شکل‌گیری رقابت منفی میان شرکت‌های تولیدکننده سیمان و فروش با تخفیف همانند سال‌های قبل وجود دارد. البته در حال حاضر تقریبا توانسته‌ایم این شرایط را کنترل کنیم تا شرکت‌ها بیش از توان بازار، تولید و توزیع نداشته باشند.

شیخان در ادامه به بحث صادرات ریالی به دو کشور عراق و افغانستان اشاره کرده و گفته: شرکت‌های سیمانی غرب کشور در حال حاضر با مشکلات فراوانی برای صادرات مواجه هستند. از یک‌سو تحریم‌های بیرونی و از سوی دیگر مقررات داخلی دست و پای این شرکت‌ها را بسته است. جالب است بدانید که مقررات داخلی مشکلات بیشتری برای سیمانی‌ها ایجاد کرده است. برای رفع این معضلات در حال مذاکره با بانک مرکزی هستیم تا حداقل برای صادرات به دو کشور عراق و افغانستان، استثنائاتی قائل شوند. اگر بخواهیم واقع بینانه نگاه کنیم، با توجه به هزینه بالای حمل و نقل و دیگر مسائل، صادرات چندان معنا پیدا نمی‌کند. بنابراین در شرایط فعلی که تلاش‌های بسیاری برای ظرفیت‌سازی در صنعت سیمان انجام شده است، نوبت دولت فرا رسیده تا با حمایت‌های خود به کمک صنعت سیمان بیاید. وی در خصوص سیمانی‌ها شمال کشور نیز عنوان کرده: صادرات این کشورها عمدتا به منطقه CIS صورت می‌پذیرد. به گفته وی، نرخ سیمان صادراتی به کشورهای مختلف، تقریبا به قیمت سیمان داخلی است اما از لحاظ مقداری، بیشترین صادرات سیمان به دو کشور عراق و افغانستان صورت می‌پذیرد.

 

در گروه بانکی: کوروش پرویزیان رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی از آغاز فروش اموال مازاد بانکها در زنجیره بلاک چین و  با توکن‌های دارای پشتوانه طلا! خبر داده و گفته: مردم می‌توانند برای حفظ دارایی خود، اموال مازاد بانکی را بخرند. وی گفته فروش اموال مازاد بانکها از طریق توکن‌هایی در زنجیره بلاک‌چین، به لحاظ تکنولوژیکی کاملا امکان‌پذیر شده و مردم بزودی و به راحتی قادر به خرید این دارایی ها خواهند بود. (* البته عده ای بر این باورند  که این شگرد جدیدی برای جمع آوری نقدینگی از سطح جامعه است). و اما تراز مثبت ارزی برخی بانک‌ها در نوسان قیمت سهام این گروه موثر بوده است. عمده فعالان بازار سهام، از وضعیت ارزی بانک‌ها و نوسان سهام این گروه در ماه‌های اخیر به پشتوانه این موضوع آگاه هستند. بر این اساس به نظر می‌رسد آن‌چه در شرایط کنونی برای معامله‌گران سهام دارای اهمیت است زمان شناسایی سود یا زیان حاصل از تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی است. در فضای کم‌نوسان و فشار فروش بر سهام بانکی شاید انتشار اخباری از این حوزه بتواند بار دیگر هیجان را به معاملات سهام این گروه بازگرداند.

 البته سهام بانک‌ها طی روزهای اخیر و با وجود انتشار اخباری پیرامون افزایش سرمایه‌ از تجدید ارزیابی دارایی‌ها مسیر کم‌نوسان را تجربه می‌کنند. در این میان فشار فروش موجود مانع از رشد قیمتی سهام شده است و بعضا احتمال پایان موج صعود هیجانی قیمت سهام از سوی کارشناسان مطرح می‌شود. با این حال عده‌ای به وجود بهانه‌ها برای داغ کردن سهام مهیا است. در این میان یکی از مواردی که در ماه‌های اخیر توجه معامله‌گران سهام این گروه را به خود جلب کرده است سود حاصل از تسعیر ارز دارایی‌های ارزی و احتمال شناسایی سودهای کلان به خصوص در بانک ملت از این بخش است. گرچه از نظر کارشناسان این سود کیفیت پایینی دارد و در نهایت بانک مرکزی تنها اجازه افزایش سرمایه و نه تقسیم سود را از این محل به بانک‌ها می‌دهد اما همچنان به نظر می‌رسد انتشار اخبار داغ پیرامون این موضوع بتواند موج نوسانی دیگری را برای سهام گروه بانک فراهم آورد. در خصوص کیفیت پایین این سود، پیشتر توضیحاتی ارائه شد. انتظار بانک‌ها برای مجوز بانک مرکزی به منظور شناسایی سود حاصل از تسعیر ارز تنها به دوره کنونی محدود نمی‌شود. در این رابطه در بحران ارزی پیشین اقتصاد کشور نیز این موضوع مشاهده شده است. در سال 90 و 91 نیز بحران ارزی اقتصاد کشور را در بر گرفت. در آن زمان نیز سیاست‌های اشتباه دقیقا مشابه وضعیت کنونی اتخاذ شد و دولت در ابتدا در بهمن 90 نرخ 1226 تومانی را برای ارز مرجع (ارز تامین کالاهای اساسی) انتخاب کرد. این ارز تا اوایل تیر 92 نیز به عنوان نرخ ارز اعلامی در سایت بانک مرکزی بود. با این حال از مهر 91 بود که با توجه به شتاب بالای نرخ دلار در بازار آزاد، دولت از سیاست اشتباه خود عقب کشید و نرخ ارز مبادله‌ای (راه‌اندازی بازار مبادلات ارزی) را به عنوان نرخ سوم در اقتصاد کشور مطرح کرد؛ با اندکی اختلاف دور معیوب تکرار اشتباهات سیاست‌گذار را می‌توان از ابتدای امسال نیز مشاهده کرد. به این ترتیب اقتصاد کشور در نیمه دوم سال 91 با سه ارز مرجع (1226 تومان)، مبادله‌ای ( کمتر از 2500 تومان) و نرخ بازار آزاد بیش از 3 هزار تومان مواجه بود.

اقتصاد کشور در دور معیوب: وضعیت اقتصاد کشور طی ماه‌های گذشته مشخصا چندان تازه نیست. به صورت مشخص اقتصاد در یک دور معیوب قرار گرفته و عمده مولفه‌های آن نیز در حال تکرار است. چند نرخی شدن ارز در اقتصاد کشور، اشتباه تکراری ارز دستوری و سایر موارد در این خصوص می‌توان مطرح کرد. این موضوع در اقتصاد کشور در موارد مختلف صدق می‌کند. در خصوص سود حاصل از تسعیر ارز بانک‌ها چنین رویه‌ای را شاهد هستیم. نگاهی به صورت‌های مالی بانک ملت در سال 91 از شناسایی سود حدود هزار میلیارد تومانی در پایان این سال حکایت دارد. نکته جالب‌تر این‌که دقیقا مشابه با شرایط کنونی این بانک در عملکرد 9 ماهه منتهی به آذر این سود را در حساب‌های خود منعکس نکرده است. بر این اساس در حالی‌که سود حاصل از تسعیر ارز در عملکرد 9 ماهه منتهی به آذر 91 بانک ملت حدود 125 میلیارد تومان بود، این عدد تا پایان سال مزبور به هزار میلیارد تومان رسید. در این خصوص نرخ تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌ها ارزی در پایان فصل پاییز سال 91 در صورت‌های مالی این بانک 1226 تومان (نرخ دلار مرجع) و در پایان سال بر اساس نرخ دلار مبادله‌ای (2458 تومان) تراز ارزی بانک ملت به ثبت رسیده است بر اساس صورت‌های مالی حسابرسی‌شده نیمه نخست سال جاری سه بانک بزرگ کشور، بانک صادرات 425 میلیون دلار، بانک تجارت 928 میلیون دلار و بانک ملت 6.1 میلیارد دلار تراز مثبت ارزی را دارا هستند که با نرخ حدود 4200 تومان در صورت‌های مالی منعکس شده‌اند. اگر بنا باشد این دارایی با نرخ نیما در صورت‌های مالی این بانک‌ها منعکس شود صورت‌های مالی این بانک‌ها به خصوص بانک ملت دچار تحول خواهد شد. این احتمال مطرح می‌شود که بر اساس رویه تاریخی سود شناسایی‌شده از تسعیر ارز (در خصوص مقدار آن نمی‌توان اظهارنظری داشت) در صورت‌های مالی 12 ماهه سال مالی جاری منعکس شود با این حال همچنان نمی‌توان افزایش قابل توجه ریسک کاهش نقدشوندگی دارایی‌های ارزی بانک‌ها به دنبال جهش نرخ تسعیر ارز تسهیلات اعطایی را نادیده گرفت. بر این اساس جهش مبلغ مطالبات مشکوک‌الوصول برای بانک‌ها با توجه به سود شناسایی شده از تسعیر ارز مورد انتظار است؛ مشابه سال 91. علاوه بر این در شرایط کنونی باید منتظر ماند که آیا بانک مرکزی تنها اجازه تغییر در این بخش از دارایی‌ها را خواهد داد یا این‌که به بررسی ضرایب نقدشوندگی تسهیلات اعطایی بانک‌ها (به عنوان بخش اصلی دارایی این بنگاه‌ها) نیز خواهد پرداخت. بر این اساس باید در انتظار سیاست رئیس بانک مرکزی و تیم مدیریتی در قبال این موضوع بود. شنیده‌ها از برگزاری جلساتی در خصوص نرخ تسعیر ارز میان بانک‌ها و مدیران بانک مرکزی حکایت دارد ولی همچنان اخبار موثق در این خصوص منتشر نشده است

 

پیش بینی بازار چهارشنبه 24  بهمن 97 : بورس تهران همچنان در رکود و سستی بسر می برد و سطح عمومی قیمتها و شاخص ها ، توان و انرژی رشد بیشتر را در این شرایط حساس کشور و منطقه ندارند.

این در حالیست که عده ای سودجو و فرصت طلب، با دستکاری در قیمتها و فراهم نمودن زمینه سفته بازی در نمادهای بازار پایه فرابورس، موجبات رشد بی رویه قیمت سهام این شرکتها را که شمار آن بیش از 200 شرکت می باشد را مهیا ساخته و از این راه صدها میلیارد تومان سود و بازدهی به جیب زده اند. نحوه کار هدایت کنندگان و جریان سازی قیمتها در نمادهای کوچک بازار که اکثرأ سهام شناور آنها بسیار کم و سرمایه شان نیز زیر 20 میلیارد تومان است، بدین شکل است که در مرحله اول شکار خود را شناسایی می کنند. بعد با لابی چند شخص حقیقی و حقوقی، اقدام به جمع آوری سهام شناور آزاد این شرکتها می کنند. این اقدام موجب بر هم خوردن تعادل قیمتی، و جریان عادی عرضه و تقاضا شده و با تحریک مصنوعی و کاذب تقاضا، نتایج تلخی چون صف خرید، انباشت تقاضا توسط افراد ناآگاه و آماتور و نهایتأ جهش قیمتی و تشکیل حباب در سهم را فراهم میسازد. در این رابطه از رسانه ها و کانالهای اینترنتی نظیر تلگرام نیز برای جوسازی و تبلیغ و تحریک تقاضا، بهره می جویند و در مدتی کوتاه موفق  به دو تا چند برابر شدن قیمت سهم میشوند. سپس با عرضه های سنگین و آبشاری در قیمتها بالا، صفهای خرید را می دهند و از این سودا صدها میلیارد تومان پول کثیف به خانه می برند. بطوریکه اگر ناظر و کارشناس واردی بر این امر گمارده شود، این افراد سودجو از ابتدای سالجاری تا کنون بیش از 100 هزار میلیارد تومان از این راه کسب درآمد نامشروع کرده اند که به هیچ کس هم حسابی پس نداده اند. امری که نتایج تلخی چون ورشکستگی و زیانهای سنگین و غیر قابل جبران برای سهامداران تازه وارد و حقیقی بازار بهمراه نداشته و سلامت و حیثیت بازار سرمایه را از بین برده است.

متأسفانه مسئولین امر و کارشناسان سازمان همچنان در برابر این پدیده شوم و خطرناک، فقط ناظر اند و مقررات حاضر( فعلا) قادر به رهگیری و شکار این افراد سودجو و فرصت طلب نیست. در این رابطه، کافیست به گردش معاملاتی و خرید و فروش و مبادلات بیش از 300 هزار میلیارد تومانی این افراد، طی 10 ماه اخیر در این 200 سهم کوچک و زیانده و مشمول ماده 141 قانون تجارت، دقت و توجه شود. استخراج اطلاعات گردش مالی و سفته بازی های بی رحمانه این افراد در نمادهای بازار پایه ای، کار دشواری نیست. 

خوشبختانه اخیرأ مدیران سازمان بورس متوجه این فساد بزرگ در فضای معاملات بورس تهران شده و در صدد اصلاح و تغییر مقررات بازار پایه ( شامل بازار الف و ب و جیم و SME) هستند. امری که از همینک زنگ خطر را برای نمادهای بازار پایه ای به صدا در آورده و فعالان یفته باز این بخش در حال فروش تدریجی و خروج منابع کلان خود در 200 سهم مورد اشاره بازار پایه ای هستند.

 

 

حافظ عزیزی نقش

23 بهمن ماه 1397

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

(اطلاعات حساب خود را به راحتی در ربات کارگزاری به آدرس @oibourse_bot  ببینید)

 

 

 

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد
جستجوی نماد
X