گزارش روزانه تالار 97.11.14 و پیش بینی بازار دوشنب...

تعداد بازدید: 287 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: گروه تحلیل
گزارش روزانه تالار 97.11.14 و پیش بینی بازار دوشنبه

نمای کلی بازار:

روند تغییرات شاخص و شاخص هم وزن:

 

 

گزارش روزانه: همانطور که انتظار می رفت و پیشر نیز هشدار داده بودیم، راه اندازی محدود کانال مالی اروپا ، زغالی نیست که بتواند تنور بورس و اقتصاد ما را گرم کند و یا شدت و حدت این گرما به میزانی نیست که آش دهن سوزی را برای ما مهیا سازد. لذا دل بستن به این روزنه کم سو، امری بیهوده و عبث است و به قول همام شیرازی ( شاعر قرن سیزدهم): رو مداوای خود ای دل بکن از جای دگر / کاندر این شهر، طبیب دل بیماری نیست.

لذا پس از حاکمیت یأس و نومیدی در ذهن و دل فعالان بازار ( اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) و از طرفی عدم حمایت دولت و مسئولان از بورس شاهد افت تدریجی قیمتها و شاخصها در این بخش از فعالیتهای اقتصادی هستیم و شاخص که 4 ماه پیش توانسته بود حتی از نیمه کانال 195 هزاری عبور نماید اینک در حال سقوی سنگینی است که ایستگاه 140 هزار واحدی را نشانه رفته است. بطوریکه در بازار امروز  قادر به حفظ کانال 160 هزاری نشد و سر تسلیم در برابر موج سنگین عرضه ها و فشارهای فروش قرار گرفت. بیش از 2500 واحد از ارزش خود را نیز از دست و در نیمه کانال 157 هزاری استقرار یافت. تحلیلگران تکنیکی با توجه به تفسیر و برداشتی که از نمودارهای خویش دارند اینک فضا و شرایط را مهیای افت و نزول بیشتر می دانند و کف های حمایتی 140 تا 147 هزار واحدی را برای نماگر بازار ترسیم می کنند. در شکل زیر نیز همانطور که مشاهده می کنید، شاخص پس از چند روز استقامت و ایستایی بر لبه کانال بالایی و کلنجار رفتن با کانال 160 هزاری امر تن به عقب نشینی سنگینی داد که حاصلی جز کاهش 2500 واحدی ارزشش را در بر نداشت.

بدین ترتیب بنظر می رسد اگر از فردا شاهد دخالت و حمایت دولت و مسئولان و حقوقی های بازار  از بورس تهران نباشیم، و مبلغی در حدود  50 هزار میلیارد تومان طی چند هفته به بازار تزریق نشود، بیم آن می رود که این آشفتگی و سقوط به لایه های زیرین بورس، همچنان ادامه یابد. شرایط سختی که میتواند کلیت بازار و ارکان بازار سرمایه را با تهدیدات جدی مواجه سازد و کمترین اثر زیانبار آن نیز، خروج نقدینگی متنابهی خواهد بود که مقصدی جز هجوم به بازار طلا و ارز نخواهد داشت.


البته در دقایق پایانی معاملات امروز، شاهد  بهبود کلی وضعیت با جمع شدن صف فروش نمادهای مورد توجه،  فاصله گرفتن بسیاری از نمادهای همراه با فشار عرضه، از کف مجاز - در کنار نوسانات مثبت نمادهای کوچکتر محسوس بود.

 

 کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از افت قیمتها در نمادهایی چون #فولاد، #پارسان، #وبملت، #شبندر، #کگل، #جم  و #تاپیکو با افت حدود 2500 واحدی مواجه شد. شدت افت بازار امروز افزایش داشت و افت محسوس قیمت ها در حالی ادامه داشت که همچنان کمبود نقدینگی بزرگترین چالش بازار است.

در بازار امروز ارزش معاملات بورسیان بالغ بر 443 میلیارد تومان و فرابورسیان 409 میلیاردتومان بود. جمع معاملات اما بیش از 852 میلیارد تومان نبود.

 

اهم نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فولاد 152 واحد منفی/ پارسان 134 واحد منفی/ وبملت 131 واحد منفی/

شبندر 110 واحد منفی/ کگل 105 واحد منفی/ جم 103 واحد منفی/ تاپیکو 94 واحد منفی

 

بیشترین حجم معاملات امروز: وتجارت 301.8 میلیون سهم/ لوتوس 140.6 میلیون سهم/ خساپا 108.1 میلیون سهم/ ذوب 93 میلیون سهم/ وبصادر 90.9 میلیون سهم.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1- مسعود خوانساری (رییس اتاق بازرگانی تهران) گفته هفته‌ای نیست که ۱۰ تا ۵۰ شرکت بزرگ کشور تعطیل نشوند. روزی نیست که صدها کارگر بیکار نشوند. سال گذشته از ۱۵۰۰ شرکت پیمانکاری نفتی ۸۰۰ شرکت تعطیل شده‌اند.

2-رییس کل گمرک گفته صادرات ما در ده ماهه سال جاری ۳۶.۶ و واردات نیز  ۳۵.۶ بوده است که نشان می‌دهد صادرات بیش از واردات بیشتر بوده است.وی همچنین افزود: ماهانه یک میلیارد دلار برای واردات ۲۵ کالای اساسی هزینه می‌شود.

 

مقاومت بانک مرکزی در قضیه مصوبه جنجالی مجلس : مخالفت مجدد همتي با اجبار بانک مرکزی درپرداخت سود تحقق نیافته خرید وفروش ارز ، مندرج دربودجه سال ۹۷، از موضوعات داغ بازار مالی کشور می باشد.رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده: طرح یک فوریتی که فردا درمجلس مطرح میشود، درصورت تصویب حداقل موجب افزایش ۹۰هزارمیلیارد ریالی پول پر قدرت میشود. وی تاکید کرده هفته گذشته اینجانب درصحن مجلس مطرح کردم اجبار بانک مرکزی درپرداخت سود تحقق نیافته خرید وفروش ارز ، مندرج در بودجه سال ۹۷این بانک، صرفا چاپ پول است وموجب افزایش تورم خواهد شد. وی با هشدار نسبت به تزریق ۹ هزار میلیارد تومان پول پرقدرت به اقتصاد ایران در صورت تصویب پرداخت سود تحقق نیافته خرید و فروش ارز، گفته: با چاپ پول مخالفیم. ‏بهرحال طرح یک فوریتی مالیات خرید و فروش ارز بانک مرکزی، علیرغم مخالفتهای کارشناسی امروز در مجلس تصویب شد.

 

نگاهی از زوایه ای دیگر به کانال مالی اروپا و ایران: توضیحات توییتری سفیر ایران در انگلستان درباره «اینستکس» شنیدنی است. چرا حمید بعیدی نژاد چنین تحلیل کرده: ‏هنوز اینستکس عملیاتی نشده، مخالفین نظام، افراطیون منطقه و نزدیکان ترامپ همصدا به تمسخر و تضعیف آن پرداخته و از سر استیصال بر ناکارآمدی آن تاکید می‌کنند.واقعیت اینست که اینستکس یک نهاد مالی است و نه نهادی از اجزای کمیسیون اروپا که همه اعضای اتحادیه اروپا عضو آن بشوند. ‏سه کشور اتحادیه که از ابتدا نقش محوری در تفاهم هسته‌ای داشته‌اند سهامدار اصلی و هیات موسس آن هستند ولی این نهاد مورد حمایت کل اتحادیه اروپاست. (رجوع به بیانیه موگرینی)در مرحله بعد دیگر کشورهای اروپایی و در مرحله سوم دیگر کشورهای غیراروپایی مانند چین، هند و روسیه می‌توانند عضو شوند.اینستکس در چند فاز عملیاتی می‌شود. اول با تهاتر پرداخت‌های کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی شروع می‌کند و در فازهای بعد به همه تبادلات تجاری تعمیم می‌یابد. مخالفین مرتبا کلمه «غذا» را برای تداعی ساز و کار نفت در برابر غذای عراق تکرار می‌کنند ولی این دو اصلا شباهتی به هم ندارند.سه کشور اروپایی علاوه بر تقسیم میزبانی، مدیریت و ریاست هیات مدیره بین خود، با حضور سه مقام ارشد سیاسی خود در هیات مدیره قدرت آن را تضمین کرده‌اند. نماینده انگلیس دبیر کل دائمی وزارت خارجه می‌باشد. معادل دانستن این نهاد به یک شرکت حسابداری یک‌ مغالطه و فقط از سر عصبانیت شدید است.

 

در گروه خودرویی: فرشاد مقیمی درخصوص تمهیدات این وزارتخانه برای کمک به خودروسازان با هدف حمایت از خودروسازان برای عبور از شرایط موجود، پکیج ساماندهی بازار خودرو به تصویب ستاد اقتصاد مقاومتی کشور به ریاست معاون اول رئیس‌‌جمهور رسید.گفته: این پکیج دارای چند سرفصل و محور اصلی است که از آن جمله می‌توان به:

1.       تامین سرمایه در گردش خودروسازان در بخش ارزی و ریالی، با هدف بازگشت به سقف تولید قبلی،

2.       واگذاری دارایی‌‌‌‌‌‌های غیرمولد خودروسازان تا سقف هزار میلیارد تومان.

3.      داخلی‌سازی قطعات و کاهش ۳۰ درصدی وابستگی ارزی خودروسازان به خارج از کشور اشاره کرد/ نجفیان، رییس هیات مدیره خساپا:با پیگیری وزیر صنعت و مدیرعامل سایپا و نیز مساعدت بانک مرکزی، در مرحله اول تزریق حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان در هفته جاری انجام خواهد شد.در سایه این اقدامات و تخصیص منابع مالی، تا پایان سال سایپا افزايش تیراژ توليد ۲۵۰۰ دستگاه خودرو در روز را تجربه خواهد كرد.

و اما  آن‌طور که برخی مشتریان خودروسازان می‌گویند، در دعوت‌نامه‌های اخیر ارسالی ازسوی خودروسازان، قیمت‌های قبل (آخرین قیمت‌هایی که شورای رقابت در خرداد امسال تعیین کرده بود)، ملاک تحویل قرار گرفته، اما زمان تحویل، حداقل ۴ ماه بعد اعلام شده است. این در شرایطی است که مشتریان باید نهایتا در چند روز پس از ارسال دعوت‌نامه، تکمیل وجه کرده و همچنین هیچ ادعایی بابت دریافت سود مشارکت و تاخیر برای مدت زمان انتظار ثانویه (از زمان دریافت دعوت‌نامه تا تحویل خودرو) نداشته باشند. به‌عبارت بهتر، خودروسازان افزایش قیمت ۳۰ درصدی را به قول خودشان در راستای تکریم مشتریان، لغو کرده‌اند، با این حال محصولات ثبت‌نامی آنها را ماه‌ها بعد و بدون هیچ سودی اعم از مشارکت و تاخیر، تحویل خواهند داد.

پیش از آنکه ابعاد پنهان این ماجرا را روشن کنیم، ابتدا نگاهی به اتفاقاتی که طی چند ماه گذشته در جریان قیمت‌گذاری خودرو رخ داد می‌اندازیم تا مشخص شود اصلا افزایش قیمت ۳۰ درصدی از کجا آمد و چرا لغو شد. از اوایل پاییز امسال که محمد شریعتمداری وزیر پیشین صنعت، معدن و تجارت خبر کنار گذاشتن شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو را اعلام کرد، دولت نزدیک به سه ماه وقت گذاشت تا سیاست جدید خود را در بازار خودرو اعلام کند. پس از کلی گمانه‌زنی و کش و قوس، دولت در نهایت رای به افزایش قیمت خودرو در دو مرحله داد. بر این اساس، قرار شد ابتدا ۳۰ درصد به قیمت خودروهای داخلی افزوده و در مرحله دوم نیز «قیمت‌گذاری در حاشیه بازار» به‌عنوان سیاست کلی لحاظ شود. افزایش قیمت ۳۰ درصدی اما به خودروهایی مربوط می‌شد که موعد تحویل آنها حدفاصل ابتدای شهریور تا انتهای دی‌ماه امسال بود. در واقع خودروسازان مجاز شدند ۳۰ درصد به قیمت خودروهایی که در این بازه زمانی چهار ماهه باید تحویل مشتریان می‌دادند، اضافه کنند.

با وجود آنکه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای این تصمیم خود سه ماه وقت گذاشته بود، اما خیلی زود از آن کوتاه آمد و به خودروسازان دستور داد افزایش قیمت ۳۰ درصدی را لغو کنند. لغو این تصمیم پس از آن انجام شد که جلساتی پرحاشیه (در قالب ستاد پاسخگویی به مشتریان) میان مسوولان فروش خودروسازان و ثبت‌نام‌کنندگان معترض برگزار و شرکت‌های خودروساز به شدت بابت تحویل محصولات معوق آن هم به قیمت قبل، تحت‌فشار قرار گرفتند. هرچه بود، در نهایت با اعلام وزیر صنعت، معدن و تجارت و تبعیت خودروسازان، افزایش قیمت ۳۰ درصدی خودروها لغو و قرار شد محصولات پیش‌فروشی با موعد تحویل ابتدای شهریور تا انتهای دی‌ماه امسال با قیمت‌های قدیم تحویل شوند. جدا از اینکه چنین تصمیمی، کام دلالان و واسطه‌گران را شیرین کرد، از همان ابتدا نیز مشخص بود ماجراهایی پشت‌پرده آن قرار دارد.

از آنجاکه خودروسازان با مشکلات شدید نقدینگی دست و پنجه نرم می‌کنند و ماه‌ها به‌دنبال افزایش قیمت محصولات خود بودند و حتی گفته می‌شود تحویل خودروهای ثبت‌نامی را به تاخیر انداخته‌اند، لغو افزایش قیمت ۳۰ درصدی بسیار ابهام برانگیز بود و جای سوال داشت.در نهایت اما مشخص شد که کوتاه آمدن خودروسازان از ماجرای افزایش قیمت، نه از سر تکریم و جلب رضایتمندی مشتریان، بلکه در راستای جذب نقدینگی، ترس از انصراف و شاید ناتوانی از تحویل خودروهای ثبت‌نامی معوق بوده است. بر این اساس، خودروسازان اگرچه با لغو افزایش قیمت ۳۰ درصدی، ابتدا لبخند رضایت را بر لبان ثبت‌نام‌کنندگان نشانده‌اند، اما این رضایتمندی دوامی نداشت، چه آنکه مشتریان با دریافت دعوت‌نامه، تازه فهمیده‌اند چه اتفاقی رخ داده است. با یک حساب سرانگشتی مشخص می‌شود خودروسازان عملا با دادن یک امتیاز (لغو افزایش قیمت ۳۰ درصدی)، سه امتیاز گرفته‌اند و این یعنی، برنده بازی قیمت خودرو، به نوعی آنها بوده‌اند نه مشتریان.

اولین امتیازی که خودروسازان در این ماجرا به دست آورده‌اند، خرید زمان برای تحویل خودروهای ثبت‌نامی معوق است. ظاهرا حداقل بازه زمانی که خودروسازان برای تحویل محصولات معوق (پس از ارسال دعوت‌نامه) لحاظ کرده‌اند، چهار ماه و مختص پراید است، بنابراین سایپایی‌ها دست کم چهار ماه برای خرید ساده‌ترین محصول خود زمان خریده‌اند. با اضافه کردن این چهار ماه به تاخیر قبلی، خودروسازان عملا بیش از ۱۲۰ روز تاخیر را به مشتریان تحمیل می‌کنند. در واقع به‌نظر می‌رسد یکی از دلایل اصلی که وزارت صنعت دستور به لغو افزایش قیمت ۳۰ درصدی داده، ناتوانی در تحویل خودروهای ثبت‌نامی معوق بوده است. به‌عبارت بهتر، احتمالا وزارت صنعت و خودروسازان به این نتیجه رسیده‌اند که نمی‌شود هم ۳۰ درصد به قیمت اضافه کرد و هم خودروها را به این زودی‌ها تحویل نداد. این موضوع از روند نامناسب تولید خودرو در کشور سرچشمه می‌گیرد، چه آنکه تامین قطعات از داخل و خارج همچنان به کندی صورت می‌گیرد و تیراژ خودروسازان کماکان زیر ۲ هزار دستگاه در روز است. با توجه به این روند، بسیار بعید است تولید خودرو کشور تا پایان سال حتی به یک میلیون دستگاه برسد که اگر هم برسد، باز در مقایسه با سال ۹۶ حدود ۵۰۰ هزار دستگاه کاهش را ثبت خواهد کرد. در چنین شرایطی پر واضح است که خودروسازان نمی‌توانند صدها هزار دستگاه محصول ثبت‌نامی معوق خود را به این زودی‌ها تحویل مشتریان دهند. طبق گفته رضا رحمانی؛ وزیر صنعت، معدن و تجارت، خودروسازان نزدیک به یک میلیون دستگاه محصول پیش‌فروش کرده‌اند، بنابراین عملا با این وضع تولید، حالا حالاها امکان تحویل بخش اعظم آنها نیست، زیرا بخشی از تولید امسال صرف فروش‌های سال قبل شده است.

نکته دیگر اینجاست که خودروسازان وقتی تحویل ساده‌ترین محصول یعنی پراید را به حداقل چهار ماه دیگر موکول کرده‌اند، احتمالا برای خودروهایی مانند تیبا و ساینا و خانواده پژو و سمند و... بازه زمانی بیشتری بابت تحویل لحاظ خواهند کرد. به گفته یک منبع آگاه، تحویل برخی خودروهایی که افزایش قیمت ۳۰ درصدی آنها لغو شده، ۲۰۰ روز دیگر  است.

اما جدا از بحث خرید زمان، امتیاز دیگری که خودروسازان از ناحیه لغو افزایش قیمت ۳۰درصدی نصیب خود کرده‌اند، به تامین نقدینگی از ناحیه تکمیل وجه خودروهای ثبت‌نامی (بدون آنکه خودرو تحویل دهند)، مربوط می‌شود. روال طبیعی کار به این شکل است که وقتی دعوت‌نامه ارسال می‌شود، مشتریان باید اقدام به تکمیل وجه کنند و پس از آن، خودرو تحویل خواهد شد؛ این در حالی است که در مقطع فعلی، خودروسازان دعوت‌نامه‌ها را ارسال و خواستار تکمیل وجه شده‌اند، اما خودرو را ماه‌ها بعد تحویل خواهند داد؛ بنابراین آنها نقدینگی قابل‌توجهی (بی‌آنکه خودرو را طبق روال طبیعی و قانونی تحویل دهند) به خزانه خود هدایت خواهند کرد. در نهایت اما سومین امتیازی که خودروسازان از ناحیه لغو افزایش قیمت ۳۰ درصدی به دست آورده‌اند، عدم‌پرداخت سود به مشتریان در بازه زمانی تعیین شده برای تحویل خودروها است. درست است که با ارسال دعوت‌نامه و تکمیل وجه از سوی مشتری، دیگر سودی به خریدار تعلق نمی‌گیرد، اما این موضوع برای زمانی است که خودرو طبق روال طبیعی تحویل شود؛ این در شرایطی است که خودروسازان در مقطع فعلی پس از ارسال دعوت‌نامه و تکمیل وجه از سوی مشتریان، حداقل چهار ماه دیگر خودروها را تحویل خواهند داد و حتی امکان طولانی‌تر شدن این بازه زمانی نیز وجود دارد. در مجموع می‌توان ادعا کرد خودروسازان اگرچه افزایش ۳۰ درصدی قیمت را لغو کرده‌اند، اما با توجه به امتیازهای دریافتی، به‌نوعی زیان ناشی از این ماجرا را به‌واسطه خرید زمان برای تحویل محصولات و جذب نقدینگی از ناحیه تکمیل وجه و عدم‌پرداخت سود به مشتریان در دوره ثانویه تاخیر، جبران خواهند کرد.

 

در گروه بانکی: دیری نمیگذرد که اعمال استاندارد IFRS در صورتهای مالی بانکها از وضعیت بحرانی نظام بانکی کشور پرده برداشت و از آنجایی که زنگ خطر بانکها به صدا در آمده بود ، نیاز به ایجاد تغییرات سریع و بنیادین در شاهراه های پولی کشور از هر زمان بیشتر حس میشد. در این میان  بانک مرکزی با کاهش نرخ بهره بانکی و کنترل هزینه پول با ابزارهای پولی و هدایت بانکها به سمت افزایش درامدهای غیر مشاع همچون دریافت کارمزد و ...  همچنین اجرای سیاستهای کاهش ریسک افزایش مطالبات مشکوک الوصول ، سعی نمود وضعیت عملیاتی بانکها را بهبود بخشد.

🔹 البته جبران زیان انباشته سنگین ناشی از لحاظ ذخایر مطالبات لاوصول و مشکوک الوصول در صورتهای مالی بانکها که طی سالیان گذشته انباشته شده بود به این آسانی و سرعت امکان پذیر نیست . بنابراین باید از آخرین برگ برنده بانکها برای رهایی از ورشکستگی استفاده شود . اموال مازاد.

🔹 بانکها طی سالیان گذشته به جای کسب درامد صحیح از فعالیت بانکداری به بنگاه داری و سرمایه گذاری در املاک و ... روی آوردند که بخشی از آن تعمدی و بخشی ناشی از واگذاری های دولتی و خصوصی جهت تهاتر بدهی به بانکها بوجود آمد.

🔹 در حقیقت بانکها در کنار انباشت مطالبات مشکوک الوصول و زیان انباشته به انباشت دارایی های سمی نیز مشغول بودند و هر چند سال یک بار رشد ارزش داراییهای آنها با تورم ، تسکینی بر زخم عمیق این صنعت در ایران می گشت.

🔹 چند سالی است که دولت و بانک مرکزی مدام صحبت از خروج بانکها از بنگاه داری و واگذاری داراییهای سمی بانکها میکنند . اما دارایی سمی دارایی است که تقاضای کافی برای آن وجود ندارد و نقد شوندگی پایینی دارد.

🔹 با این حساب فروش اموال مازاد بانکها پروسه ای زمان بر خواهد بود ، به همین دلیل افزایش سرمایه بانکها از محل مازاد تجدید ارزیابی داراییها به منظور خروج از اصل ورشکستگی در دستور کار قرار گرفت تا هم ساختار مالی بانکها اصلاح گردد هم نسبت کفایت سرمایه بانکها بهبود یابد.

 🔹امروز بهترین زمان برای استفاده حداکثری از داراییهای سمی بانکها در جهت نجاتشان از ورشکستگی می باشد . اما باید توجه داشت که این برگ برنده آخر سیستم بانکی کشور است و اگر پس از آن، همچنان عملیات بانکداری در کشور در مسیر درست حرکت نکند دیگر امیدی به احیای آن در سالهای آینده نخواهد بود. (نیما جوادیان، کارشناس بازار سرمایه).

 

پیش بینی بازار دوشنبه 15  بهمن 97 : بالاخره با فشار سنگین عرضه ها و فروش های بی امان صورت گرفته توسط اشخاص حقیقی و حقوقی، مقاومت شاخص کل فرو ریخت و در حالیکه نماگر بازار چند هفته ای بود که به محافظت از کانال و سنگر مهم 160 هزار واحدی کمر همت بسته بود، امروز تسلیم شد و تا نیمه کانال 157 هزاری عقب نشست. اینک همه چیز مهیای نزول و نفوذ عرضه کنندگان سهام تا ایستگاه 140 هزار واحدی است و بازار سهام تهران چنان از نقدینگی تهی است و چنان ترسیده است که بنظر می رسد شکست را پذیرفته است. البته این اوضاع وخیم و نابسامان، یک راه حل دارد و آن نیز همانا ورود و دخالت دولت و مسئولان امر با تزریق منابع متنباهی نقدینگی به فضای معاملات بورس تهران است. این نقدینگی در صورتیکه کمتر از 50 هزار میلیارد تومان باشد، بنظر نمی رسد بتواند اثرات موثر و کاری بر بازار وارد ساخته و جریان منفی شکل گرفته در بازار را در جهت مثبت و صعودی قرار دهد.

حاصل آنکه اکثر کارشناسان و اقتصاد دانان، برای باقی ایام هفته جاری، انتظار رونق و بهبود بازار را ندارند و بنظر می رسد تنها توجه فعالان بازار، معطوف به تک سهم های ارزنده و دارای   تعدیل مثبت عایدی بیش از 30 درصدی شود. گفتنی است در گروه دارویی که از مخاطرات تحریمها مصون بوده و جملگی فروش داخلی دارند، نمادهایی چون شفادارو، کارخانجات داروپخش،دلر،دابور ... از جمله سهام ارزنده با فاند قوی بنیادی هستند که بزودی و طی گزارشات فصلی و سالیانه، شاهد جهش سودآوری این داروسازان مطرح بازار خواهیم بود.


حافظ عزیزی نقش

14 بهمن ماه 1397

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

(اطلاعات حساب خود را به راحتی در ربات کارگزاری به آدرس @oibourse_bot  ببینید)


 


 

 

 

 

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد
جستجوی نماد
X