گزارش روزانه تالار 97.11.13 و پیش بینی بازار یکشنب...

تعداد بازدید: 338 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: گروه تحلیل
گزارش روزانه تالار 97.11.13 و پیش بینی بازار یکشنبه

نمای کلی بازار:

روند تغییرات شاخص و شاخص هم وزن:

 

قیمت جهانی فلزات ،شکر ، اوره ،ارز و سکه:

 

گزارش روزانه: همانطور که انتظار می رفت و پیشر نیز هشدار داده بودیم، راه اندازی محدود کانال مالی اروپا زغالی است که بتواند تنور بورس و اقتصاد ما را گرم کند و یا شدت و حدت این گرما به میزانی نیست که آش دهن سوزی را برای ما مهیا سازد. لذا دل بستن به این روزنه کم سو، امری بیهوده و عبث است و به قول همام شیرازی ( شاعر قرن سیزدهم): رو مداوای خود ای دل بکن از جای دگر / کاندر این شهر، طبیب دل بیماری نیست.

و اما  بورس تهران معاملات امروز را در ادامه روند هفته قبل با رشد شاخص‌های اصلی آغاز کرد اما فشار تدریجی عرضه‌ها مجال تداوم این روند را به بسیاری از سهام نداد و نماگر کل را در نیمه دوم به محدوده منفی کشاند. فشار فروش‌ها به خصوص در نیمه دوم معاملات به حدی قوت گرفت که تاثیر مثبت بازار جهانی بر وابستگان بورسی را تحت‌الشعاع قرار داد. موج خرید از روی تورم دارایی( مثل سیمانی ها و ساختمانی ها) هم طی معاملات امروز فروکش کرد و نمادهای وابسته نیز تحت فشار عرضه‌ها قرار گرفتند.

بدین ترتیب، بازار سهام که طی روزهای اخیر بر مدار تورم دارایی‌ها در حال صعود قیمت در بخش‌هایی از سهام بود امروز هم تحت تاثیر همان فضا اما در مسیر معکوس قدم گذاشت. به نظر می‌رسد موضوعاتی چون افزایش سرمایه و تجدید ارزیابی دارایی‌ها رفته‌رفته در حال کمرنگ‌شدن است و سهم‌های بنیادی که طی این مدت در شرایط تقریبا رکودی دادوستد می‌شدند، این روزها با تقاضای قوی‌تری روبه‌رو خواهند بود.

به طور کلی نوسان شاخص کل در معاملات امروز را می‌توان برآیندی از تغییرات مثبت قیمت‌های جهانی و فروکش هیجان تورم دارایی‌ها عنوان کرد. تاثیر این پارامترها را در بین موثرترین نمادهای بر شاخص کل می‌توان مشاهده کرد. نمادهای بانکی در معاملات امروز بیشترین فشار را بر نماگر اصلی بازار آورده‌اند و در نقطه مقابل، نمادهای اصطلاحا کالایی بازار در نقش حامی شاخص عمل کرده و از افت بیشتر آن جلوگیری کرده‌اند. البته تاثیر هیجانی تورم دارایی‌ها که در روزهای قبل به رشد بی‌دلیل سهام انجامیده بود در معاملات امروز در مسیر معکوس در حال فروکش‌کردن است. سهام و صنایعی که طی چند روز  بر همین مبنا رشد کرده بودند اکثرا در حال عقب‌گرد هستند. فشار شدید عرضه در گروه بانکی و خودرویی به عنوان برجسته‌ترین نمونه‌های این دسته از سهام و تاثیر روانی روند این دو صنعت بر فضای عمومی بازار را می‌توان در معاملات امروز ملاحظه کرد.

در بین گروه‌های کوچک‌تر هم باید به شکنندگی تقاضا و توقف روند پرقدرت قیمت در گروه‌های انبوه‌سازی و سیمان اشاره کرد که طی هفته قبل رالی صعودی قدرتمندی را آغاز و تا نیمه نخست معاملات امروز ادامه

دادند. با وجود این، شناسایی سود سهام این گروه را تحت فشار عرضه شدید قرار داد  و همین امر باعث درغلتیدن آخرین قیمت‌ها به محدوده منفی شد.

کم‌واکنشی به بازار جهانی: هفته گذشته بازار جهانی از چند ناحیه سیگنال‌های مثبتی دریافت کرد که در رشد عمومی قیمت مواد خام انعکاس پیدا کرد. آمار غافلگیرکننده اشتغال آمریکا و در کنار برنامه بانک مرکزی این کشور برای حفظ نرخ بهره دلار در سطح 2/5 درصد از مهمترین رویدادهای حمایت‌کننده از شاخص‌های جهانی در هفته گذشته بود. در سمت دیگر، ارزیابی مثبت آمریکا و چین از پیشرفت مذاکرات تجاری در رشد قیمت سهام و مواد خام حمایت کرد. از طرفی تحریم‌های نفتی ونزوئلا نیز عرضه را برای مهمترین کالای اساسی در تنگنا قرار داد تا شاخص‌های نفت به بالاترین ارتفاع طی دو و نیم ماه گذشته برسد.

با وجود این، نمادهای پالایشی که به طور سنتی به رشد بهای نفت واکنش مثبت نشان می‌دادند در معاملات امروز غالبا در مدار منفی معامله شدند و این روند در نیمه دوم معاملات تحت فروش‌های بیشتر شدت گرفت. معدنی‌ها هم که از تقاضای قدرتمندی برخوردار بودند و با نمایندگی «کگل» در راس فهرست نمادهای حامی شاخص حضور داشتند همین فرآیند را در نیمه دوم معاملات تجربه کردند. اگرچه جهش اخیر قیمت جهانی کنسانتره سنگ‌آهن به بالاترین سطح طی تقریبا دو سال گذشته نقش مهمی در رشد تقاضا در این گروه بورسی داشته است اما فضای عمومی مجال چندانی برای بروز اثرات مثبت این پارامتر جهانی نداد. در مورد پتروشیمی‌ها هم همین روند تکرار شد و به طور مشخص متانول‌سازان که با رشد مجدد متانول صبح امروز را با تقاضای مطلوب شروع کردند در ادامه مغلوب فشار فروش‌ها شدند.

به این ترتیب در آخرین اولین هفته از هفته سوم بهمن ماه، شاخص کل بورس نتوانست به حفاظت از حریم خود در کانال 160 هزاری ادامه دهد و این سنگر مهم را به جناح فروشنده ها واگذار کرد.

لذا به نظر می‌رسد سرعت بالای چرخش نقدینگی در صنایع مختلف بازار طی هفته‌های اخیر، مانع مهمی در راه صعود ادامه‌دار شاخص کل باشد.

 

 کارنامه بازار امروز : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از افت قیمتها در نمادهایی چون #وبصادر، #فولاد، #رمپنا و #وبملت با افت حدودأ 440 واحدی مواجه شد. بازار با بی تفاوتی به عوامل بنیادی و همچنین اخبار و حواشی مثبت، به عرضه های بی امان ادامه می دهد و امروز نیز شاهد افت مجدد شاخص کل بودیم. آخرین ایستگاه شاخص در پایان معاملات امروز ارتفاع 159.855 واحدی بود. ارزش معاملات بورسیان بالغ بر 6,067,041 میلیارد ریال و فرابورسیان افزون بر 4.043 میلیارد ریال بود. جمع معاملات نیز بیش از 822.7 میلیارد تومان نبود.

 

اهم نمادهای تاثیر گذار در شاخص:  وبصادر 74 واحد منفی/ فخوز 69 واحد مثبت/ فولاد 55 واحد منفی/ رمپنا 53 واحد منفی/ وبملت 50 واحد منفی/ رانفور 46 واحد مثبت/ جم 45 واحد مثبت.

اهم نمادهای تاثیر گذار در شاخص: وبصادر 74 واحد منفی/ فخوز 69 واحد مثبت/ فولاد 55 واحد منفی/ رمپنا 53 واحد منفی/ وبملت 50 واحد منفی/ رانفور 46 واحد مثبت/ جم 45 واحد مثبت.

 

بیشترین حجم معاملات امروز: وتجارت 301.8 میلیون سهم/ لوتوس 140.6 میلیون سهم/ خساپا 108.1 میلیون سهم/ ذوب 93 میلیون سهم/ وبصادر 90.9 میلیون سهم.

 

راه اندازی کانال مالی ایران و اروپا: خبرگزاری آلمان می‌گوید بریتانیا، آلمان و فرانسه، سازوکار ویژه تجارت با ایران را که به اس‌پی‌وی موسوم است، راه‌اندازی کرده اند؛ پیش از این ایالات متحده هشدار داده بود علیه این اقدام اروپا شدیدا سخت‌گیری خواهد کرد. طبق گزارش‌ها، این سازوکار ویژه قرار است با نام جدید «اینس‌تکس» راه‌اندازی شود؛ به معنای «ابزار حمایت از تبادلات تجاری». البته هفته پیش منابع مطلع در اتحادیه اروپا به رادیوفردا گفته بودند که این اتحادیه در بیانیه‌ای در قبال ایران، قرار است درباره نقش ایران در تنش‌های منطقه، و برنامه موشکی تهران ابراز نگرانی کند اما همچنان بر همکاری با ایران و حمایت از برجام تاکید داشته باشد.  راه‌اندازی اس‌پی‌وی در روز پنج‌شنبه، قرار است به آن دسته از بازرگانان و تجاری که روابط اقتصادی قانونی و مشروعی با ایران دارند، اجازه دهد بدون نقض تحریم‌های آمریکا، این روابط را پی‌گیری کنند.

این خبرگزاری می‌گوید سازوکار ویژه تجارت با ایران قرار است نقل‌وانتقالات مالی در آن بخش‌هایی که هدف تحریم‌های ایالات متحده قرار ندارد را ممکن سازد. خبرگزاری آلمان در عین حال می‌گوید جریان راه‌اندازی اس‌پی‌وی قرار است در جلسه غیررسمی وزیران خارجه اتحادیه اروپا که روز پنج‌شنبه ۱۱ بهمن گرد هم می‌آیند مطرح شود؛ در کنار بحث و رایزنی در مورد رویکرد یک‌پارچه اتحادیه در قبال رخدادهای ونزوئلا. جلسه غیررسمی وزیران خارجه در بخارست رومانی انجام می‌گیرد. روزنامه وال‌استریت‌جورنال نیز گزارش داده‌است که سه کشور اروپایی، روند ثبت سازوکار ویژه را آغاز کرده‌اند.

پیشتر یک مقام ارشد آمریکایی که نامش فاش نشده به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود واشینگتن تحریم‌های خود علیه ایران را به‌طور کامل اجرا، و با هر فرد یا نهادی که این تحریم‌ها را تضعیف کند مقابله خواهد کرد. بنابه گزارش اسوشیتدپرس کاخ سفید به اروپایی‌ها در مورد ثبت و راه‌اندازی اس‌پی‌وی تذکر داده و گفته بود اگر آن‌ها بکوشند تحریم‌ها علیه ایران را دور بزنند «با جریمه‌ها و تنبیهات سنگین مواجه خواهند شد».

مقام‌های مطلع گفته‌اند اتحادیه اروپا از سازوکار ویژه حمایت می‌کند، اما قرار نیست مستقیما به آن ورود کند. به گفته این مقام‌های اروپایی هدف از اس‌پی‌وی این است که شرکت‌های اروپایی از واکنش دستگاه قضایی ایالات متحده مصون بمانند و به آن‌ها اجازه داده شود که زیان‌های مالی احتمالی در پیوند با تحریم‌ها را جبران کنند.

در آمریکا اما علاوه بر دولت، شماری از سیاست‌مداران جمهوری‌خواه در مورد راه‌اندازی این سازوکار هشدار داده‌اند. از جمله تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه، که گفته است اروپایی‌ها «باید بین انجام کسب‌وکار با ایران یا با ایالات متحده یکی را انتخاب کنند». در خود ایران هم مقام‌های جمهوری اسلامی همچنان محتاطانه در قبال اس‌پی‌وی واکنش نشان می‌دهند؛ هشتم بهمن ماه سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، گفته بود «ایران از ابتدا منتظر سازوکار مالی اروپا نبوده‌است ولی... بهتر این است که صبر کرد و دید که طرف اروپایی چه چیزی را اعلام می‌کند». دولت امریکا در بهار گذشته از برجام خارج شد. دونالد ترامپ که از منتقدین سرسخت توافق اتمی با ایران بود، گفته است این توافق نه تنها در بلندمدت جلوی برنامه نظامی هسته‌ای ایران را نمی‌گیرد، جلوی توسعه موشک‌های بالیستیک، فعالیت‌های «مخرب»، حمایت از «تروریسم» در منطقه و مسائل دیگر را نیز نگرفته‌است. جمهوری اسلامی می‌گوید به‌دنبال ساخت ساخت سلاح هسته‌ای نیست و اتهام آمریکا در مورد حمایت از تروریسم را رد می‌کند، در عین حال مقام‌های ایران تاکید کرده‌اند حاضر نیستند دست از برنامه موشکی دفاعی و صلح آمیز خود بردارند.

 

واکنش تندروها و میانه رو های ایران به قوانین FATF: رئیس جمهور ایران با تاکید بر اینکه در صورت تصویب نشدن لوایح مرتبط با مقررات گروه ویژه اقدام مالی، مبادلات مالی برای ایران ۲۰ درصد گران‌تر تمام می‌شود، گفته که باید هزینه تصویب نشدن این لوایح و نبود برجام برای مردم بیان و از آنان نظر خواسته شود.

وی تاکید کرد کرده که اگر مردم «گفتند زندگی گران می‌خواهیم ما همه این شعارها را قبول داریم».

روحانی با اشاره به همکاری نکردن بانک‌های خارجی با ایران در صورت تصویب نشدن این لوایح، گفته که بدون همکاری این بانک‌ها مبادلات مالی ایران از طریق صرافی‌ها انجام و ۲۰ درصد گران‌تر تمام می‌شود.

«می‌گوییم اف‌ای‌تی‌اف باشد یا نباشد، یک نفر نمی‌گوید اگر اف‌ای‌تی‌اف باشد یعنی ۲۰ درصد ارزان‌تر، اگر اف‌ای‌تی‌اف نباشد یعنی ۲۰ درصد گران‌تر. کسی که شعار می‌دهد هزینه‌اش را هم پرداخت کند، نمی‌شود در این کشور یک نفر در نهاد یا ارگانی شعار بدهد و آثار شعارش را برای مردم ترجمه نکند، باید ترجمه کنیم».

مخالفان پیوستن ایران به مقررات اف‌ای‌تی‌اف، که عمدتاً از مخالفان دولت آیت الله روحانی هستند، می‌گویند با این کار، راه برای اعطای کمک مالی به «حماس» و «حزب‌الله لبنان» مسدود می‌شود.

گفته شده فرماندهان سپاه پاسداران و رسانه‌های وابسته به این نهاد، امامان جمعه و دیگر منصوبان رهبر جمهوری اسلامی جدی‌ترین مخالفان تصویب لوایح مرتبط با اجرای مقررات گروه ویژه اقدام مالی (اف‌ای‌تی‌اف) هستند. موافقان پیوستن ایران به این پیمان‌نامه می‌گویند که مخالفان آن، از شفافیت اقتصادی و جلوگیری از فساد بانکی می‌ترسند. آقای روحانی همچنین گفته که باید سود و زیان نبودن برجام نیز برای مردم توضیح داده شده و از مردم پرسیده شود که «زندگی گران می‌خواهید یا زندگی ارزان».

وی تاکید کرده که اگر مردم گفتند «زندگی گران می‌خواهیم، ما همه این شعارها را قبول داریم».

پیش از این علی لاریجانی، رئیس مجلس، نیز خبر داده بود که بانک‌های اروپایی اعلام کرده‌اند، شرط همکاری با ایران تصویب لوایح مرتبط با اجرای مقررات گروه ویژه اقدام مالی (اف‌ای‌تی‌اف) است. در همین حال بهروز بنیادی، سخنگوی فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس، گفته بود که حتی بانک‌های «کشورهای دوست» همکاری خود با ایران را به پذیرش مقررات گروه ویژه اقدام مالی «منوط می‌کنند».

گفتنی است، لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم که از آن به عنوان «مهم‌ترین» لایحه مرتبط با اجرای مقررات گروه ویژه اقدام مالی (اف‌ای‌تی‌اف) نام برده می‌شود پس از رفع ایرادات شورای نگهبان توسط مجلس در انتظار اظهار نظر دوباره این شورا است.

از سه لایحه دیگر گروه ویژه اقدام مالی شامل «لایحه اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم»، «لایحه اصلاح قانون مبارزه با پول‌شویی» و «لایحه پالرمو»، تنها نخستین آنها به تایید شورای نگهبان رسیده و تکلیف بقیه نامشخص است. تعدادی از نمایندگان مجلس از جمله پروانه سلحشوری، نماینده تهران، پیش از این خبر داده بودند که به دلیل رای مثبت به لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم، «به مرگ تهدید» شده‌اند. استانداری خراسان رضوی  نیز اعلام کرده که «منشا این پیامک‌ها» یک عضو سابق شورای شهر مشهد است.

 

در گروه سیمانی: گروه سیمانی به سردستگی سیمان تهران طی هفته‌های اخیر صعود پرشتابی را تجربه کردند. یکی از عوامل موثر، انتشار شایعاتی در خصوص احتمال افزایش 20 درصدی نرخ فروش داخلی طی این مدت از قیمت سهام این گروه حمایت کرد است. با این حال برخی داستان‌سرایی‌ها در خصوص ارزش‌گذاری صنعت سیمان نیز در داغ کردن سهام سیمانی بی‌تاثیر نبود. موضوع پایین‌تر بودن ارزش بازار سهام سیمانی نسبت به ارزش‌ جایگزینی این صنعت برای سالیان درازی وجود دارد و موضوع بدیعی نیست. علت چنین رخدادی موضوع عدم بهره‌وری و سوددهی مناسب این صنعت است؛ زمانی‌که صنعت سیمان با مازاد ظرفیت اسمی ثبت‌شده قابل  توجه در کشور مواجه است چرا باید به فکر ارزش جایگزینی این صنعت بود و ایجاد شرکت مشابه بود، حتی طرح چنین موضوعی نشان از بهانه‌جویی به منظور داغ کردن سهام دارد.

در بررسی گزارش‌های ماهانه آبان و آذر شرکتهای سیمانی، شاهد افزایش مقدار فروش ولی در ماههای دی و بهمن شاهد افت محسوس تولید و فروش اکثر شرکتهای سیمانی هستیم. بر این اساس ریزش قابل توجه تولید و فروش سیمانی‌ها مانند سیمان غرب و سیمان ارومیه به عنوان شرکت‌های با وضعیت مناسب سودآوری در نیمه نخست سال 97 را در ماه‌ها اخیر شاهد بودیم (این نمادها در کنار برخی دیگر از شرکت‌های سیمانی از وضعیت مناسب بنیادی نسبت به دیگر شرکت‌های سیمانی‌ در عملکرد 9 ماهه برخوردار بودند).

در خصوص صنعت سیمان به چند نکته باید توجه ویژه داشت. این امید وجود داشت که فروش صادراتی صنعت سیمان با جهش نرخ دلار بهبود پیدا کند. این موضوع با تاخیر در صورت‌های مالی سیمانی منعکس شد با این حال به نظر می‌رسد با توجه به ممنوعیت صادرات ریالی صنعت سیمان بار دیگر با مشکل مواجه شود. نکته دیگر وضعیت سخت شرکت‌های سیمانی در زمستان است که احتمالا با تداوم افت تولید و فروش همراه باشند و بر این اساس صورت‌های مالی این فصل می‌تواند سیگنال‌های منفی را به همراه داشته باشد. تقاضای داخلی سیمان نیز با مشکل مواجه است که به دنبال فضای تورمی احتمال تشدید رکود در این صنعت دور از انتظار نیست. در این شرایط با توجه به سهم قابل توجه هزینه‌های سربار و دستمزد از هزینه تولید سیمان و با توجه به جهش تورم، باید اثر فشار هزینه‌ها بر سودآوری صنعت سیمان را باید در سال 98 رصد کرد. بر این اساس رشد 20 درصد نرخ فروش سیمان داخلی، در صورتی‌که همچنان تقاضای پیشین برای این صنعت وجود داشته باشد می‌تواند این هزینه‌ها را جبران کند.

وضعیت بنیادی صنعت سیمان چندان مناسب نیست و مواردی مانند ارزش جایگزینی یا افزایش سرمایه‌های سنگین از مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها دردی از این صنعت دوا نمی‌کند. البته برخی از نمادهای این صنعت به مراتب وضعیت بنیادی بهتری را نسبت به دیگر نمادها دارا هستند؛ مانند «سغرب»، «سخوز»، «ساروم». نکته نگران‌کننده این‌که با وجود فضای تورمی در نیمه نخست و همچنین جهش نرخ دلار، سودآوری شرکت‌های سیمانی بورسی و فرابورسی در مجموع تا پایان آذر به 53 میلیارد تومان رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد بیش از 80 درصدی را به ثبت رسانده است. شاخص این صنعت (میانگین تغییرات قیمتی سهام) نیز رشد 60 درصدی را در این مدت تجربه کرده است با این حال نکته‌ای که وجود دارد با وجود جهش سودآوری نسبت به سال گذشته، اما همچنان برای بسیاری از نمادهای سیمانی میزان بازدهی حاصل از سرمایه‌گذاری (سودآوری شرکت) قابل توجیه نیست. اگر بنا باشد که صنعت سیمان با معیار نسبت قیمت به درآمد سنجیده شود و با گروه‌های کالایی مطابقت داده شود افت شدید قیمت سهام را باید انتظار کشید. بر این اساس عدم افت قیمتی سهام سیمانی و نسبت قیمت به درآمد بالای این صنعت به دلیل امیدی بوده که همیشه به بهبود وضعیت سودآوری این صنعت وجود داشته است. شاید در افق بلندمدت و با افزایش سرانه مصرف سیمان در کشور این خوشبینی‌ها محقق شود با این حال در شرایط کنونی کارخانه‌های فعلی نیز بازدهی مناسبی برای سرمایه‌گذار ندارند و دلیلی برای ساخت کارخانه جدید وجود ندارد که به دنبال ارزش جایگزینی شرکت‌های سیمانی باشیم.

 

در گروه سرب و روی: بررسی روند 3 ساله قیمت سه فلز اساسی مس، روی و سرب در بازار فلزات لندن همبستگی شدید قیمت بین این کامودیتی‌ها را نشان می‌دهد. اهمیت این موضوع در آن است که توجه فعالان و کارشناسان بازار را به داده‌های کلان اقتصادی جلب می‌کند. در واقع آمار رشد اقتصادی چین، سیاست‌های فدرال‌رزرو و در ابعادی کلی‌تر، تنش‌ها یا همکاری‌های تجاری دو غول اقتصادی دنیا تاثیری به مراتب تعیین‌کننده‌تر از اخبار مختص صنایع (مثلا موجودی انبارها) در میان‌مدت دارد. در روزهای انتهایی هفته گذشته عوامل متعددی در روند قیمت فلزات پایه و نفت تاثیرگذار بودند که از آن جمله می‌توان به بیانیه بانک مرکزی ایالات متحده، اشاره ترامپ به پیشرفت مذاکرات با چین و آمار اشتغال و دستمزدها در امریکا اشاره کرد. برآیند این عوامل کمک کرد تا مس بار دیگر به سطح 6200 دلار به ازای هر تن نزدیک شود و روی در سقف 6 ماهه خود قرار گیرد. همچنین نفت آخرین روز هفته را با رشد 3 درصدی قیمت به پایان برد و فاصله خود را از کف 42 دلاری (هر بشکه نفت تگزاس) را بیشتر کرد.

علاوه بر متغیرهای کلان، هر کدام از کامودیتی‌ها تحت تاثیر اخبار خاص صنعت خود محرک‌ها یا موانع متفاوتی را تجربه کردند. سقف‌شکنی روی در بازه بلندتر از 6 ماهه فعالان بازار را با این سوال مواجه می‌کند که این بار این فلز به سمت سطح حساس 3 هزار دلاری حرکت خواهد کرد یا بار دیگر اصلاح قیمتی تا حمایت قوی 2500 دلاری را در پیش خواهد گرفت. همچنان تعیین تکلیف جنگ تعرفه‌ای دو غول اقتصادی دنیا و چشم‌انداز از رشد اقتصادی جهان در سال میلادی جاری مهم‌ترین راهنماها برای پاسخ به این سوال به شمار می‌آیند.

 

در گروه بانکی: دیری نمیگذرد که اعمال استاندارد IFRS در صورتهای مالی بانکها از وضعیت بحرانی نظام بانکی کشور پرده برداشت و از آنجایی که زنگ خطر بانکها به صدا در آمده بود ، نیاز به ایجاد تغییرات سریع و بنیادین در شاهراه های پولی کشور از هر زمان بیشتر حس میشد. در این میان  بانک مرکزی با کاهش نرخ بهره بانکی و کنترل هزینه پول با ابزارهای پولی و هدایت بانکها به سمت افزایش درامدهای غیر مشاع همچون دریافت کارمزد و ...  همچنین اجرای سیاستهای کاهش ریسک افزایش مطالبات مشکوک الوصول ، سعی نمود وضعیت عملیاتی بانکها را بهبود بخشد.

🔹 البته جبران زیان انباشته سنگین ناشی از لحاظ ذخایر مطالبات لاوصول و مشکوک الوصول در صورتهای مالی بانکها که طی سالیان گذشته انباشته شده بود به این آسانی و سرعت امکان پذیر نیست . بنابراین باید از آخرین برگ برنده بانکها برای رهایی از ورشکستگی استفاده شود . اموال مازاد.

🔹 بانکها طی سالیان گذشته به جای کسب درامد صحیح از فعالیت بانکداری به بنگاه داری و سرمایه گذاری در املاک و ... روی آوردند که بخشی از آن تعمدی و بخشی ناشی از واگذاری های دولتی و خصوصی جهت تهاتر بدهی به بانکها بوجود آمد.

🔹 در حقیقت بانکها در کنار انباشت مطالبات مشکوک الوصول و زیان انباشته به انباشت دارایی های سمی نیز مشغول بودند و هر چند سال یک بار رشد ارزش داراییهای آنها با تورم ، تسکینی بر زخم عمیق این صنعت در ایران می گشت.

🔹 ند سالی است که دولت و بانک مرکزی مدام صحبت از خروج بانکها از بنگاه داری و واگذاری داراییهای سمی بانکها میکنند . اما دارایی سمی دارایی است که تقاضای کافی برای آن وجود ندارد و نقد شوندگی پایینی دارد.

🔹 با این حساب فروش اموال مازاد بانکها پروسه ای زمان بر خواهد بود ، به همین دلیل افزایش سرمایه بانکها از محل مازاد تجدید ارزیابی داراییها به منظور خروج از اصل ورشکستگی در دستور کار قرار گرفت تا هم ساختار مالی بانکها اصلاح گردد هم نسبت کفایت سرمایه بانکها بهبود یابد.

 🔹امروز بهترین زمان برای استفاده حداکثری از داراییهای سمی بانکها در جهت نجاتشان از ورشکستگی می باشد . اما باید توجه داشت که این برگ برنده آخر سیستم بانکی کشور است و اگر پس از آن، همچنان عملیات بانکداری در کشور در مسیر درست حرکت نکند دیگر امیدی به احیای آن در سالهای آینده نخواهد بود. (نیما جوادیان، کارشناس بازار سرمایه).

 

پیش بینی بازار یکشنبه 14  بهمن 97 : رویکرد اخیر و جدید بازار، حرکت و توجه به  سهام شرکتهای کوچک و خرد بازار است. از دیگر سو، بورس تهران به دو بخش تقسیم میشود: 1- سهام کالایی ( comodity bace) که اکثرأ صادرات محور نیز هستند. 2- سهام غیر کالایی( asset base ) که اکثر تولیدات خود را در بازارهای داخلی به فروش می رسانند. طی ماههای اخیر و در پی اعمال و افزایش تحریمهای امریکا و اذناب وی به ایران، بورس تهران نسبت به سهام بنیادی و کالامحور گارد منفی گرفته و بسوی سهام دارایی محور شیفت پیدا کرده است. رشد و رونق قیمتها در سهام گروه ساختمانی و سیمانی و قندی و ... در این راستا ارزیابی میشود.

این نگاه به بنگاههای اقتصادی، که نتیجه تورم سنگین بیش از 20 درصدی سالیانه و افت سنگین ارزش پول ملی است. ( ریال ایران طی 40 سال گذشته بیش از 1750 برابر ، ارزش خود را از دست داده است. مقایسه کنید دلار 12 هزار و 300 تومانی فعلی با دلار 7 تومانی سال 57 را).

لذا اصلاح ساختار مالی و تحدید ارزیابی داراییها برای کلیه شرکتها از این محل، امری اجتناب ناپذیر و واجب است. واکنش بسیاری از فعالان بازار نیز به این موضوع مثبت بوده و استقبال گرمی از آن طی سالهای دور و نزدیک از برنامه افزایش سرمایه شرکتها از این محل( تجدید ارزیابی داراییها) بعمل آمده است.

برای هفته جاری انتظار داریم شاهد رونق کم سوی بازار ولی تمرکز و توجه فعالان و سرمایه گذاران به تک سهم های ارزنده و دارای تعدیل مثبت عایدی بیش از 30 درصدی باشیم. نمادهایی چون شفادارو، کارخانجات داروپخش،دلر،دابور ... از جمله سهام ارزنده با فانو قوی بنیادی هستند که بزودی و طی گزارشات فصلی و سالیانه، شاهد جهش سودآوری این شرکتها خواهیم بود.


حافظ عزیزی نقش

13 بهمن ماه 1397

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

(اطلاعات حساب خود را به راحتی در ربات کارگزاری به آدرس @oibourse_bot  ببینید)


 

 

 

 

 

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد
جستجوی نماد
X