گزارش روزانه تالار 97.11.08 و پیش بینی بازار سه شن...

تعداد بازدید: 286 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: گروه تحلیل
گزارش روزانه تالار 97.11.08 و پیش بینی بازار سه شنبه

نمای کلی بازار:

روند تغییرات شاخص و شاخص هم وزن:

 

قیمت جهانی فلزات ،شکر ، اوره ،ارز و سکه:

 

گزارش روزانه: همانطور که از چند روز  گذشته ، گمانه زنی و پیش بینی کرده بودیم، روند نزولی بورس تهران فرا رسیده و سطح عمومی قیمتها و شاخصها بطور فرسایشی و با شیب تندی در حال کاهش است.  هر چند که شدت افت قیمتها در معاملات امروز کمتر از بازار دیروز بود ولی شاهد سوراخ شدن کانال 160 هزاری بودیم و فشار عرضه ها بالاخص در نمادهای بزرگ و مطرح بازار همچنان ادامه دارد. این در حالیست که سه گروه بازار که دارای بتای منفی هستند، همچنان به رشد و درخشش و خودنمایی خویش ادامه می دهند و بازدهی مطلوبی را نصیب سهامداران خویش ساخته اند. این سه گروه لیدر و پیشتاز بازار به ترتیب اهمیت و اولویت عبارتند از : 1- گروه دارویی 2- گروه اوراق بدهی ( اوراق خزانه) 3- گروه سیمانی.

لذا سبزپوشی ممتد شاخص هم‌وزن تقاضای نسبتا قوی‌تری را در سهام شرکت‌های کوچک به تصویر می‌کشد. ضمن اینکه توفان تورم دارایی که دیروز سهام بانک‌ها را درنوردید، امروز تغییر مسیر داده و معاملات سهم‌های دیگری را در بر گرفته بود.

و اما غول‌های بزرگ گروه‌های کالایی نظیر «فارس» و «فملی»،  ضمن خنثی کردن اثر مثبت سهم‌های پالایشی، بیشترین فشار را بر نماگر بازار وارد کردهند. ضمن اینکه فروکش تب خرید در سهام بانک‌ها در کنار افزایش حجم عرضه‌ها در این گروه، بار شاخص را در معاملات امروز سنگین‌تر کرده بود. لذا افت ارزش معاملات خرد روزانه و تمرکز هرچه بیشتر آن در نمادهای خاص نشان دهنده انفعال سرمایه‌گذاران در کلیت معاملات بورسی ا‌ست.

و اما انتظار داریم روند ریزش بازار طی فردا و ادامه هفته جاری نیز رخ دهد و بجز سهام دارویی و سیمانی، بقیه بازار فعلا حرفی برای گفتن ندارند. هر چند که کم و بیش تک سهم های ارزنده ای چون شسپا و شپنا در بازار دیده میشود. به احتمال این جریان طی روزهای آینده وسعت بیشتری خواهد یافت و هر روز بر منفی های بازار افزوده شود تا جائیکه شاخص کل به کف و منطقه حمایتی  کانال زیرین، سقوط نماید. در شکل زیر با فلش، استعداد افت شاخص بازار تا کف کانال پایینی ترسیم شده است.

 

لذا انتظار می رود در ادامه هفته جاری شاهد اقبال بازار و  رشد بیشتر قیمتها در نمادهای مطرح دارویی ( نظیر شفا،دابور،دلر،دارو  و ...)، گروه سیمانی ( نظیر سفانو) و اوراق خزانه ( کلیه اوراق ها) باشیم و نقدینگی خارج شده از سهام، جذب و جایگزین در این سه گروه شود.

 

تغییر جهت موج تورم: این روزها معاملات بورس تهران همچنان بر مدار تورم دارایی‌ها دنبال می‌شود. سهم‌های سودآور و اصطلاحا بنیادی بازار، تقریبا به حاشیه رفته و روزهای رخوت‌آمیزی را تجربه می‌کنند و در عین حال بازار افزایش سرمایه، گرم است. تنها اتفاق مهمی در وضعیت تغییر زمین بازی از گروهی به گروه دیگر یا از سهمی به سهم دیگر است. به عبارت دیگر، امروز، هیجان برای خرید سهم‌هایی که پیشنهاد افزایش سرمایه داده‌اند صف‌های طویلی را رقم زده و در عین حال، سهم‌هایی که این مرحله را پشت سر گذاشته‌اند، تحت فشار فروش هستند. در مهمترین نمونه، بانک تجارت که پس از رسمیت‌یافتن پیشنهاد افزایش 458 درصدی  سرمایه در روز گذشته به پرتقاضاترین سهم بازار مبدل شده بود، امروز در ادامه مسیر برگشت از اوج تاریخی است و با وجود خرید‌های حمایتی همچنان در پایین‌ترین سطوح قیمت در حال دادوستد است. با بازگشت و عقب نشینی لیدر گروه بانکی، سایر هم‌گروهی‌ها نیز تحت فشار عرضه به محدوده منفی قیمت بازگشتند. پست بانک تنها سهم این گروه است که معاملات امروز را با تقاضای نسبتا قوی‌تر دنبال می‌کند و به نظر می‌رسد در انتظار پیشنهاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها برای خروج از شمولیت ماده 141 قانون تجارت است.

اما موج تورم دارایی پس از عبور از منزلگاه بانکی‌ها، امروز مسیرش را به سمت سهام خودرویی تغییر داد. سهام خودروسازان امروز به‌رغم بانکی‌ها ضمن ورود سرمایه‌های خرد با تقاضای قدرتمندتری مواجه‌اند. به نظر می‌رسد بخشی از پول‌هایی که تا روز گذشته سودای کسب سود در سهام بانکی را داشته‌اند، امروز به سودای افزایش سرمایه لیدر خودرویی‌ها وارد این سهم شده و سایر سهم‌های مرتبط را به تحرک واداشته است. به نظر می‌رسد شماری زیادی از فعالان سهام همچنان ملاک ارزندگی را به جای سودآوری بر دارایی‌های ثابتی گرفته‌اند که ارزیابی دوباره آن بر ارزش عملیاتی شرکت می‌افزاید. به همین دلیل سهم‌های سودآور توجهی برنمی‌انگیزند و بازار سوار بر موج افزایش سرمایه و غافل از وجوه بنیادی سهام، دل در گرو نوسان‌های کوتاه‌مدت و موج‌های سفته‌بازانه بسته است.

 

 خلاصه وضعیت بازار : در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از افت قیمتها در نمادهایی چون #فارس، #فملی، #کچاد، #وتجارت و #تاپیکو  با افت حدود 965 واحدی مواجه شد. ادامه فشار فروش در نمادهای بزرگ بازار، از دست رفتن کانال 169000 واحدی شاخص کل را در پی داشت و این در حالی بود که با رشد قیمت در برخی گروه ها  و نمادهای کوچکتر بازار، افزایش 4 واحدی شاخص هم وزن را شاهد بودیم. 

 

اهم نمادهای تاثیر گذار در شاخص:  ارزش معاملات بورسیان 4.756 میلیارد ریال، ارزش معاملات فرابورسیان 5.089 میلیارد ریال،   حجم معاملات 1.981 میلیون سهم

 

اهم نمادهای تاثیر گذار در شاخص: فارس 183 واحد منفی/ شپنا 117 واحد مثبت/ فملی 108 واحد منفی/ کچاد 105 واحد منفی/ وتجارت 96 واحد منفی/ تاپیکو 85 واحد منفی/ فخوز 75 واحد منفی.

 

بیشترین حجم معاملات امروز: وتجارت 377 میلیون سهم/ وبصادر 115.5 میلیون سهم/ وسکاب 96.5 میلیون سهم/ ذوب 90.5 میلیون سهم/ خساپا 85.6 میلیون سهم.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی:1- رییس کل بانک مرکزی گفته نظر به اینکه نتیجه عملکرد ارزی بانک مرکزی به مبلغ ۲۴۰۰  میلیارد تومان منفی است لذا ما اصلاً چنین درآمدی ( منظور شده در بودجه دولت) نخواهیم داشت.

گذاشتن چنین مبلغی در بودجه بانک مرکزی اشتباه است و منجر به افزایش پایه پولی می‌شود.

2-وال‌استریت‌ژورنال نوشته اختلافات اتحادیه اروپا در «جمع‌بندی» درباره ایران، ابهام در اعلام SPV را بدنبال داشته است. این خبرگزاری از اختلاف میان ایتالیا و اسپانیا در جمع‌بندی در خصوص ایران خبر داده و افزوده: این اختلافات اعلام ثبت ساز و کار ویژه مالی برای تجارت با ایران را هم در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

پیش از این منابع خبری مدعی شده بودند شورای اروپا قرار است امروز، 8 بهمن‌ماه همزمان با اعلام ثبت ساز و کار ویژه مالی اتحادیه اروپا (SPV) برای تجارت با ایران، جمع‌بندی این شورا درباره مسائل مرتبط با ایران را هم اعلام کند. منابع اتحادیه اروپا به «رادیو فردا» گفته‌اند این بیانیه ضمن ابراز نگرانی از فعالیت‌های منطقه‌ای برنامه موشکی ایران همچنان بر همکاری با ایران و حمایت از برجام تأکید می‌کند.

3-«اسدالله قره خانی» سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه روش کنونی توزیع یارانه سوخت عادلانه نیست، گفته: نباید برای همه نسخه واحدی پیچید؛ براساس مدل های مختلف مصرف و درآمد می توان نرخ بنزین را به صورت پلکانی دریافت کرد. «تا کنون نه دولت و نه کمیسیون انرژی مجلس طرحی برای سهمیه بندی و افزایش نرخ بنزین ارائه نکرده‌اند البته طرح های مختلفی توسط نمایندگان مطرح شده اما هیچکدام به تصویب نرسیده اند.

4-گفته شده ثبت و رونمایی از کانال ویژه‌ی مالی موسوم به SPV اتحادیه‌ی اروپا، به روز ۴ شنبه موکول شده است. ظاهرا به اختلاف دوکشور اسپانیا و ایتالیا بر سر مفاد اعلام شده در متن مورد نظر برای قرائت توسط اتحادیه‌ی اروپا بر‌می‌گردد.

 

بودن یا نبودن FATF برای ایران؟ : دولت معتقد است که تصویب لوایح چهارگانه FATF از جمله لایحه پالرمو، هم به اصلاح و بهبود بانکداری در داخل و هم به برقراری ارتباط با بانکداری بین المللی منجر می شود، و کشور ما نیز در شرایط کنونی به برقراری ارتباط با نظام بانکی جهان نیازمند است.

لزوم تسریع در تصویب لایحه پالرمو: تصمیم گیری در مورد لایحه پالرمو روز گذشته در مجمع تشخیص مصلحت نظام به نتیجه نرسید و اعضای مجمع، بعد از استماع نظر کمیسیون‌های تخصصی و دولت، تصمیم‌گیری درباره این لایحه را به جلسه بعدی موکول کردند. پیش از این مجلس این لایحه را تصویب کرده بود و شورای نگهبان با طرح ایراداتی به این مصوبه از تایید آن خودداری کرد اما با اصرار نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر مصوبه خود، موضوع برای رفع اختلاف به تعیین تکلیف نهایی به صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده شد مجمعی که بر اساس قانون اساسی در صورت بروز اختلاف میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان تصمیم گیر نهایی خواهد بود. دولت سخت پیگیر این لایحه است و درخواست تسریع در تصویب این لایحه دارد، استدلال دولت این است که تصویب لوایح چهارگانه FATF از جمله لایحه پالرمو، هم در اصلاح و بهبود بانکداری در داخل کشور و هم به برقراری ارتباط با بانکداری بین المللی منجر می شود و کشور ما در شرایط کنونی به برقراری ارتباط با بانکداری بین المللی نیازمند است.

پالرمو چیست؟: اما کلیات لایحه پالرمو چیست؟ کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی یا کنوانسون پالرمو که در سال 2001 در شهر پالرمو در ایتالیا به تصویب رسید و در تاریخ 29 سپتامبر سال 2003، برای کشورهای عضو سازمان ملل متحد لازم‌الاجرا شد و تاکنون 180 کشور آن را پذیرفته‌اند. این کنواسیون شامل 3 پروتکل اصلی است که عبارتند از پروتکل پیشگیری، سرکوب و مجازات قاچاق اشخاص مخصوصاً زنان و کودکان،پروتکل علیه قاچاق مهاجرین از طریق زمین، دریا و هوا و پروتکل علیه تولید غیرقانونی و قاچاق مهمات. این کنوانسیون در واقع علیه قاچاق انسان، قاچاق اسلحه و پولشویی تنظیم شده اند.

گروه ویژه اقدام مالی که به اختصار FATF نامیده می‌شود به ایران پیشنهاد کرده که برای خروج دائمی از فهرست سیاه این سازمان قوانین داخلی خود را در ارتباط با مقابله با پولشویی و مبارزه با جرائم سازمان یافته اصلاح کند. این گروه 4 پیشنهاد به ایران ارائه داده است. دو پیشنهاد در خصوص لوایح اصلاح قانون مبارزه با پول‌شویی و اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم در ایران تصویب و نهایی شده اند و دو پیشنهاد دیگر یعنی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) و کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) باید تا سه هفته دیگر مورد بررسی قرار گرفته و تصویب شوند.

اهمیت خارج شدن ایران از لیست سیاه گروه اف ای تی اف آن است که وقتی کشوری در این فهرست باشد، به سادگی قادر به انجام معاملات و مبادلات مالی و بانکی با کشورهای دیگر نیست.

اما تصویب این لوایح در ایران تا کنون به سادگی انجام نشده است مخالفت ها با پیوستن به اف آی تی اف تا کنون کم نبوده چندی پیش نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری در مجلس با تهدید به آبستراکسیون و پهن کردن طوماری طویل در صحن ، تلاش کردند جلوی تصویب این لوایح را بگیرند.این لوایح تا کنون چندین بار بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان رفت و برگشت داشته و نهایتا تصمیم گیری در خصوص آنها به مجمع تشخیص مصلحت نظام سپرده شده است. و از سوی دیگر وقت ایران برای پیوستن به این گروه مالی در حال اتمام است. مخالفان می گویند که پیوستن جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون «پالرمو» ایران را ملزم می‌کند تا قوانین کیفری‌اش را همسو با انتظارات کنوانسیون، ترمیم و بازنگری کند و یا حتی در مواردی که رفتاری طبق قوانین ایران مجرمانه است، باید طبق ضوابط کنوانسیون «پالرمو» آن را جرم‌انگاری کند. در واقع مخالفان معتقدند که در صورت پیوستن ایران به پالرمو قوانین و مقررات کیفری‌اش را بازنگری کند و این موضوع را عامل ایجاد فشار بیشتر در امور داخلی ایران می دانند.

اما چندی پیش محمدجواد، ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگویی ویدئویی گفته که پولشویی گسترده در ایران یک واقعیت است و هشدار داده که دلیل فضاسازی‌هایی که علیه مصوبه های ضدپولشویی می شود به دلیل منافع اقتصادی افراد است. البته خیلی ها از پولشویی منفعت می‌برند و آنجاهایی که هزاران میلیارد پولشویی انجام می دهند حتما آنقدر توان مالی دارند که ده ها یا صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی در کشور علیه قوانین ضدپولشویی ایجاد کنند. با توجه به سخنان وزیر امور خارجه کشورمان و تاکید دولت بر تسریع در تصویب دو لایحه باقی مانده اف ای تی اف به نظر می رسد مجمع تشخیص مصلحت نظام باید برای حفظ منافع ملی و جلوگیری از اقدامات مخرب بین المللی علیه کشور مان هر چه زودتر (کم‌تر از 3 هفته دیگر) در خصوص دو لایحه پالرمو و سی اف تی تصمیم گیری کند  زیرا که مهلت گروه ویژه مالی به ایران (FATF) 3 هفته دیگربه پایان می‌رسد.

 

در گروه نفت و پالایش: پالایشی‌ها بر خلاف شرایط عمومی حاکم بر سهام کالایی، تقاضای پرقدرتی را در معاملات امروز تجربه می‌کنند. ظاهرا محرک تقاضای جدید در این گروه جذابیت افزایش سرمایه در دو نماد «شپنا» و «شسپا» است. شاخص این صنعت در روزی که شاهد افت بیش از 1.5 درصدی شاخص گروه بانکی و بیش از 1 درصدی گروه فلزات اساسی هستیم؛ رشد نزدیک به 1.75 درصدی را تجربه می‌کند.

روز گذشته شرکت‌های پالایش نفت اصفهان و نفت سپاهان گزارش پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق‌العاده در خصوص افزایش سرمایه را روی سامانه کدال قرار دادند تا این موضوع وارد مرحله جدیدی شود. پیشنهاد افزایش سرمایه «شپنا» 95 درصدی از محل سود انباشته و اندوخته طرح و توسعه به منظور اصلاح ساختار مالی ناشی از مخارج سرمایه‌ای انجام شده‌است. پیشنهاد افزایش سرمایه «شسپا» نیز 400 درصدی و از محل سود انباشته به منظور استفاده از مشوق هاي مالياتي، بهبود ساختار مالي، حفظ نقدينگي و جبران مخارج سرمايه گذاري انجام شده؛ روی سامانه کدال قرار گرفته است. نگاه مثبت اهالی بازار به پدیده افزایش سرمایه و رقیق شدن قیمت سهام خصوصا در مورد افزایش سرمایه‌های سنگین چند صد درصدی، مهمترین عامل تشدید تقاضا در نمادهای مزبور و به تبع آن مثبت شدن فضای کلی گروه است. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که برخلاف رویه سنتی معامله‌گران بورسی، با منفی شدن معاملات صبحگاهی قیمت نفت WTI و برنت، خبری از واکنش مستقیم به قیمت جهانی نفت در نمادهای بزرگ پالایشی نیست.

 

در گروه بانکی: معاملات نماد بانکی‌ها امروز با تشدید فشار فروش از سوی سرمایه‌گذاران دنبال ‌شود. نماد بانک تجارت به عنوان لیدر این روزهای بانکی پس از خبرهای ضد و نقیض در مورد ارزش‌گذاری دارایی‌ها و میزان افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها با حجم بالا و فشار فروش سنگینی مواجه بد. از سوی دیگر این افت محسوس قیمت در نماد «وتجارت» فعالان بورسی در سایر نمادهای بانکی را محتاط تر کرده‌است به نحوی که حجم و ارزش معاملات در این نمادها نسبت به روزهای گذشته افت محسوسی را تجربه می‌کند.

"در خصوص ارزش‌گذاری دارایی‌های بانک تجارت بعضا نسبت به ارزش‌گذاری حدود 13 هزار و 600 میلیارد تومانی سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت زیرمجموعه ایرداتی مطرح می‌شود. در این خصوص ارزش سرمایه‌گذاری ایرانیان حدود 3 هزار میلیارد تومان برآورده شده است که در خالص ارزش دارایی‌های این شرکت (بر مبنای سهام بورسی و قابل معامله) بر اساس صورت‌های مالی نیمه نخست 97 حدود 600 میلیارد تومان است. در شرکت‌های زیرمجموعه احتمالا باید دارایی با ارزشی وجود داشته باشد که اثرات آن در صورت‌های مالی منعکس نشده است. بر این اساس شفاف‌سازی در این خصوص لازم به نظر می‌رسد. سایر موارد نیز تا حدودی مبهم به نظر می‌رسد." برخی از سرمایه‌گذاران بر این باورند که با وجود اختلافات مطرح شده، احتمال به تعویق افتادن مراحل افزایش سرمایه این بانک وجود دارد و با توجه به نزدیک شدن به پایان سال مالی جدید شاید این افزایش سرمایه به سال بعد موکول شود. ریسک این موضوع مربوط به تمدید یا عدم تمدید قانون معافیت مالیاتی ناشی از افزایش سرمایه شرکت‌های مشمول ماده 141 قانون تجارت از محل تجدید ارزیابی دارایی‌هاست که بار اصلی مزیت این مدل افزایش سرمایه را به دوش می‌کشد.

 

در گروه سیمانی: سهام گروه سیمان هم در معاملات امروز رفتار متفاوتی را در مقایسه با کل بازار تجربه می‌کنند. به نظر می‌رسد علاوه بر  زمزمه‌های افزایش قیمت داخلی سیمان، جذابیت تورم دارایی و طرح موضوع ارزش جایگزینی تقاضای قدرتمندی را طی این چند روز برای قریب به اتفاق نمادهای گروه سیمان به ارمغان آورده و بازده متوسط 8 درصدی را از ابتدای بهمن تا معاملات امروز در این گروه بورسی رقم زده است. در این گروه سفانو در سالجاری متحول شده و با جهش سودآوری مناسبی همراه گشاه است. بطوریکه در عملکرد 9 ماهه سالجاری بیش از 163 تومان سود به ازای هر سهم سود ساخته و تحقق سود 200 تومانی برای 12 ماهه را در برنامه دارد. بدون شک، این سهم تا پایان سالجاری بعنوان نماد برگزیده گروه سیمانی قد علم خواهد کرد.

 

پیش بینی بازار سه شنبه 9  بهمن 97 : بازار سهام کشور امروز را در حالی به پایان برد که جو منفی حاکم بر بیشتر نمادهای گروه فلزات اساسی و پتروپالایشی، توانست صعود ضعیف شاخص را در نهایت به ریزشی سنگین تبدیل کند. بطوریکه شاخص کل با از دست دادن کانال 160 هزار ، به درون کانال 159 هزاری فرو افتادو بیم آن می رود که تا پایان سالجاری نقاط 140 هزار واحدی را نیز به خود ببیند این در حالیست که برخی تک سهم ارزنده در بازار نوز وجود دارد وفرصت کسب بازدهی مطلوب در بازاری به نام بورس تهران، همیشه وجود دارد. پیشتر، در مورد پتاسیل های بالای سودآوری در نمادهایی چون شفا،دابور،دارو،شسپا،سفانو،پارسیان، ...

بحث و تحلیل کرده بودیم و کسانی که یک ماه پیش از فرصت طلایی بدست آمده در این نمادها بهره برده و اقدام به خرید کرده بودند، اکنون نان این سهام ارزنده را می خورند چرا که میانگین بازدهی سهام فوق در یک ماه اخیر بیش از 20 درصد بوده است.

 

حافظ عزیزی نقش

8 بهمن ماه 1397

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

(اطلاعات حساب خود را به راحتی در ربات کارگزاری به آدرس @oibourse_bot  ببینید)


 

 

 

 

 

 

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد
جستجوی نماد
X