گزارش روزانه تالار 97.10.22 و پیش بینی بازار یکشنب...

تعداد بازدید: 246 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: گروه تحلیل
گزارش روزانه تالار 97.10.22 و پیش بینی بازار یکشنبه

نمای کلی بازار:

روند تغییرات شاخص و شاخص هم وزن:

تاثیرگذارترین نمادها بر شاخص بورس و فرابورس:

قیمت جهانی فلزات ،شکر ، اوره ،ارز و سکه

گزارش بازار:

گزارش روزانه: همانطور که انتظار می رفت، پس از چند روز افزایش مداوم و متوالی بورس تهران، امروز شاهد توقف حرکت صعودی شاخص کل و ایستایی آن بر لبه کانال 165 هزاری بودیم. پیش از این و طی ماه گذشته، شاخص به مدار نازل 154 هزاری هم تنزل یافته بود ولی چند عامل و فاکتور مهم ( از جمله افزایش بهای نفت) در چند هفته اخیر به کمک بازار آمد و نماگر بازار را بیش از 11 هزار واحد به جلو هل داد. ولی متاسفانه قدرت و انرژی اکتسابی بازار و زور عوامل مثبته، هنوز به میزانی نیست که بتواند موتور محرکه بورس تهران را تا ارتفاعات بالاتر و رفیع تر ارتقا دهد. لذا دماسنج بازار در بازار امروز نیز نتوانست قله مهم 165 هزاری را به تصرف خویش در آورد و پرچم پیروزی خویش را بر فراز این ارتفاعات به اهتزار در آورد. البته در طول معاملات، چند بار برای فتح این کانال یورش بود و ملاخود نیز کرد ولی فشارهای فروش در نیمه دوم وقت معاملات بیشتر و بیشتر شد تا آنجا که شاخص مجبور به ترک ایستگاه 165 هزاری نموده و در دامنه این ارتفاعات به استراحت و توقف پرداخت.  به نظر می‌رسد اخبار و اطلاعات جدید در باره سهام طی هفته جاری بتواند شاخص بازار را دستخوش تغییرات بیشتری کند.

و اما از دیگر عوامل مثبته و محرک های بازار طی چند روز گذشته میتوان به جوانه‌های صلح تجاری در بازار جهانی اشاره کرد که نتیجه توافقات احتمالی و قریب الوقوع چین و امریکا است.  در کنار این مهم، شاهد تقویت جریان اطلاعات مثبت و موثر در تحریک تقاضای سهام طی هفته بودیم که گزارشات 9 ماهه نمادهایی چون کچاد و فایرا و .. در این راستا می باشد. این روند در نیمه نخست معاملات امروز با شدت کمتری ادامه یافت و شاخص کل توانست با ارتقای 440 واحدی تا سقف 165  هزار و 270 واحد صعود کند. با وجود این، فعال شدن فروشندگان بالقوه در نیمه دوم معاملات قیمت‌ها را زیر فشار گذاشت و زمینه را برای بازگشت شاخص از سقف روزانه فراهم کرد. به نظر می‌رسد کسب بازدهی‌های مورد انتظار در هفته گذشته انگیزه را برای حفظ سود در بین شمار کثیری از معامله‌گران بیشتر کرده و بر نیروهای سمت تقاضا غلبه یافته است. در عین حال، عقبگرد تندتر شاخص کل نسبت به شاخص کل هم‌وزن حاکی از عرضه‌های بیشتر در سهام شرکت‌های بزرگ و تقاضای قوی‌تر در سهام بنگاه‌های کوچکتر است.

مسیر متفاوت بانکی‌ها: نمادهای بانکی جزو گروه‌هایی هستند که در معاملات امروز غالبا تحت فشار عرضه، دادوستد شدند. نمادهای اصلی این گروه( وتجارت،وبملت،وبصادر) که طی هفته گذشته با چرخش محور تقاضا به سمت گروه‌های کالایی در فضای منفی معامله می‌شدند امروز را هم در دامنه منفی قیمت قرار دارند. در این میان، «وبملت» یکی از نمادهایی است که در رتبه‌های بالای جدول نمادهای موثر بر شاخص است و سایر نمادها نیز در ضعف معاملات لیدر گروه، در وضعیت مشابهی قرار دارند. با وجود این، نماد بانک دی و پست بانک ایران در مسیری متفاوت در حال حرکت در مسیر صعودی هستند و صف‌های قابل‌توجهی از خریداران را روبه‌روی خود دارند. مهمترین عامل تحرکات مثبت در نمادهای این گروه را باید به مساله تجدید ارزیابی نسبت داد که طی روزهای اخیر معاملات تعداد زیادی از نمادها را زیر سایه خود قرار داده است. به‌رغم فضای نسبتا منفی بر معاملات این گروه، امکان ایجاد موج‌های دیگر در نمادهای این گروه دور از انتظار نیست و در این میان، گزارش‌های 9 ماهه می‌توان نقش تعیین‌کننده‌ای در ادامه مسیر نمادهای بانکی در روزهای آتی ایفا کند.

در گروه خودرویی در نیمه اول وقت معاملات، نمادهای خودرویی ضعیف و کم فروغ ظاهر شدند ولی پس از  شفاف‌سازی سایپا در خصوص دریافت مجوز افزایش نرخ فروش محصولات، شاهد افزایش محسوس تقاضا و چرخش قیمت در نمادهای خودرویی بودیم. «خساپا» یک ساعت مانده به پایان معاملات امروز متوقف و اعلام کرد که مجوز افزایش 30 درصدی نرخ فروش را از سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان دریافت کرده است. پس از این رویداد، تقریبا تمام نمادهای گروه خودرویی با رشد چشمگیر تقاضا مواجه شدند و برخی از آنها نیز تا محدوده صف خرید پیش رفتند. هر چند اثر مثبت افزایش قیمت فروش در کاهش زیان خودروسازان انکارناپذیر است اما به نظر می‌رسد سودآوری سهام این گروه مستلزم تغییرات ساختاری است و افزایش قیمت فروش تنها یکی از این عوامل اثربخش به شمار می‌رود. از این رو، هر چند خبر افزایش قیمت خودرو معامله‌گران را ترغیب به خرید سهام خودروسازان کند اما کارنامه پاییزی این شرکت‌ها از مجرای ضعف شدید عملکرد و تعمیق زیان می‌تواند معاملات این گروه را تحت‌الشعاع قرار دهد

 

کارنامه امروز بازار: در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون #حکشتی، #کچاد و #اخابر با رشد حدود 100 واحدی مواجه شد. افزایش عرضه در اکثر گروه های بازار که در اواسط ساعات معاملات و با توجه به افزایش نسبی ریسک سیستماتیک صورت گرفت، عقب نشینی خریداران در اکثر نمادهای بازار را به دنبال داشت.

 

اهم نمادهای تاثیر گذار در شاخص : حکشتی 86 واحد مثبت/ تاپیکو 83 واحد منفی/ کچاد 78 واحد مثبت/اخابر 74 واحد مثبت/ وبملت 72 واحد منفی/ مبین 70 واحد منفی/ شبندر 62 واحد منفی


بیشترین حجم معاملات امروز: ذوب 172.8 میلیون سهم/ دی 166.8 میلیون سهم/ وتجارت 159.3 میلیون سهم/ وپاسار 134.4 میلیون سهم/ خساپا 86.7 میلیون سهم.

 

اهم اخبار سیاسی و اقتصادی: 1- حسن روحانی روز ۲۰ دی ماه طی مراسمی که به مناسبت سال درگذشت اکبر رفسنجانی برگزار شده بود، یادآور شد که طی دو سه هفته آینده از پایگاه موشکی تازه‌ای که در حاشیه کویر سمنان تأسیس شده، دو ماهواره توسط موشک دو مرحله‌ای سیمرغ به فضا پرتاب می‌شود.

2- هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان در گفت وگو با هفته‌نامه اشپیگل، درخصوص ساز و کار مالی ویژه اروپا برای حفظ روابط تجاری با ایران اعلام کرده به سرعت پیگیر ملزومات نهایی آن هستند.ماس افزوده: امیدوارم بتوانیم کانال پرداختی را طی هفته‌های آتی نهایی کنیم.

3- رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا گفته: واشنگتن قصد ندارد معافیت‌های بیشتری در زمینه تحریم‌های نفتی علیه ایران به کشورهای دیگر اعطا کند.وی افزود: دلیل تصمیم قبلی برای اعطای معافیت، جلوگیری از افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی بود.

4- استلا‌ کابلی، کارشناس ایتالیایی گفته بانک‌های اروپایی برای اجرای SPV از آمریکا ترسیده اند. ولی به رغم تحریم‌ها چند بانک اروپایی مخفیانه با ایران همکاری می‌کنند. تحریم‌های آمریکا علیه ایران کاملاً احمقانه است و کاملاً با این تحریم‌ها مخالفم، قصد آمریکا از تحریم‌هایی که به راه انداخته کنترل نفت و سلطه بر منطقه است.

آمریکا به هر طریقی تلاش می‌کند تا کشورهای منطقه خلیج‌فارس را در اختیار خودش بگیرد و به آنها مسلط شود از سوی دیگر با توجه به اهمیت انرژی در جهان می‌خواهد چتر خود را بر نفت این منطقه بگستراند.

 

در گروه خودرویی: بنابر اعلام عباس تابش، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، خودروسازان مجاز هستند قیمت محصولات پرتقاضای (زیر ۴۵ میلیون تومان) خود را که با موعد تحویل ابتدای شهریور تا انتهای دی‌ماه امسال پیش‌فروش کرده‌اند، ۳۰ درصد بالا ببرند. این در حالی است که خودروهای با موعد تحویل قبل از شهریور امسال، مشمول به‌روز‌رسانی نشده و خودروسازان باید آنها را با قیمت‌های قبلی تحویل دهند. محور اصلی بسته قیمتی وزارت صمت برای بازار خودرو اما اعمال سیاست آزادسازی است که از ابتدای بهمن امسال اجرا خواهد شد. قرار بر این است که قیمت خودروهای پر تقاضا از ابتدای بهمن امسال مطابق با فرمول «حاشیه بازار» تعیین شود. طبق این فرمول، خودروسازان می‌توانند از ۱۰ روز دیگر محصولات موردنظر را تا ۵ درصد زیر نرخ بازار، قیمت‌گذاری و تعهدات و پیش‌فروش‌های ابتدای بهمن به بعد را با قیمت‌های جدید انجام دهند. با توجه به آنکه وزارت صمت پیش‌تر قیمت خودروهای بالای ۴۵ میلیون تومان را آزاد اعلام کرده، اجرای تصمیم جدید این وزارتخانه به معنای تکمیل پازل قیمت‌گذاری در «حاشیه بازار» خواهد بود.

در نهایت اما دیروز بالاخره طلسم شکسته و سیاست کلی و نهایی وزارت صمت درباره قیمت‌گذاری خودروهای زیر ۴۵ میلیون تومان نیز رونمایی شد. با توجه به گفت‌وگوی دیروز عباس تابش رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با رادیو، افزایش قیمت خودروهای داخلی در دو مرحله صورت می‌گیرد. در مرحله اول، خودروسازان مجازند ۳۰ درصد به قیمت محصولات خود اضافه کنند، محصولاتی که موعد تحویل آنها تا پایان دی امسال است. به گفته رئیس سازمان حمایت، تعهدات خودروسازان تا ۳۱ مرداد امسال با قیمت‌های قبلی محاسبه می‌شود و آنها مجاز به افزایش قیمت این خودروها نیستند. به‌عبارت بهتر، خودروهایی که موعد تحویل آنها تا ۳۱ مرداد سال جاری بوده و خودروسازان نتوانسته‌اند به تعهد خود عمل کنند، با همان قیمت‌های قبلی واگذار خواهند شد. هرچند رئیس سازمان حمایت به‌طور شفاف در مورد خودروهای تاخیری (خودروهایی که موعد تحویل آنها گذشته) اظهارنظر نکرده، اما اظهارات وی این موضوع را به ذهن متبادر می‌کند که تاخیری‌های شهریور به بعد با قیمت روز تحویل داده خواهند شد. رئیس سازمان حمایت تاکید کرده که تعهدات خودروسازان از ابتدای شهریور تا پایان دی، با قیمت‌های به روز شده انجام می‌شوند؛ معنای این اظهارنظر به احتمال قوی این است که خودروهای تاخیری هم با قیمت روز به ثبت‌نام‌کنندگان واگذار خواهند شد. به‌عنوان مثال، کسانی که قرار بوده خودرو خود را در مهر تحویل بگیرند و خودروساز به تعهد خود در این مورد عمل نکرده، مشمول به روز شدن قیمت‌ها هستند و این یعنی، آنها باید تاوان بدعهدی خودروسازان را بدهند. البته هنوز خودروسازان اظهارنظری رسمی در این مورد نکرده‌اند، اما اظهارات رئیس سازمان حمایت، بر به روز شدن قیمت خودروهای تاخیری دلالت دارد. و اما مرحله دوم افزایش قیمت خودروهای زیر ۴۵ میلیون تومان اما از ابتدای بهمن امسال کلید می‌خورد. به گفته رئیس سازمان حمایت، خودروسازان مجاز هستند از ابتدای بهمن امسال قیمت محصولات خود را مطابق با حاشیه بازار تعیین کنند. به‌عبارت بهتر، قیمت خودروهای داخلی از ۱۰ روز دیگر تا ۵ درصد زیر نرخ بازار افزایش خواهد یافت تا شبه آزادسازی قیمت خودرو رسما در بازار زیر ۴۵ میلیونی‌ها کلید بخورد. با این حساب، پیش‌فروش خودروهای داخلی از ابتدای بهمن براساس قیمت‌های حاشیه بازار است و باید منتظر ماند و دید آیا استقبالی از فروش‌های آتی خودروسازان با توجه به صعود حداقل ۱۰ میلیون تومانی قیمت محصولات آنها خواهد شد. اما نکته دیگری که در اظهارات رئیس سازمان حمایت وجود دارد، به محدوده مجاز خودروسازان برای فروش فوری محصولات مربوط می‌شود. به گفته تابش، خودروسازان مجازند تنها ۲۰ درصد از محصولات تولیدی خود را به فروش فوری اختصاص دهند و ۸۰ درصد دیگر را باید صرف عمل به تعهدات کنند.

بهرحال امروز شرکت سایپا نرخ های جدید محصولات خود را به بازار اعلام کرد که بشرح زیر است: به دليل متنوع بودن محصولات نرخ ميانگين قبلي فروش محصولات و همچنين نرخ هاي جديد فروش محصولات به صورت ميانگين محاسبه و دراطلاعيه ثبت شده ، ليكن صورت ريز نرخهاي جديد فروش محصولات در فايل پيوست اعلام گرديده است . در خصوص خودروهايي كه مشمول قيمت گذاري سازمان حمايت مصرف كنندگان و توليد كنندگان مي باشند ، افزايش قيمتهاي فوق براي خودروهاي تعهد شده از تاريخ 1397/06/01 لغايت 1397/09/30 اعمال مي گردد و براي تعهدات بعدي براساس 5 درصد كمتر از قيمت حاشيه بازار منظور خواهد شد كه متعاقباً فهرست قيمتي آن ارائه خواهد شد. در خصوص خودروهايي كه مشمول قيمت گذاري نمي باشند ، افزايش قيمت براساس 5 درصد كمتر از قيمت حاشيه بازار از تاريخ 1397/06/01 اعمال خواهد شد.

پیش بینی بازار فردا:

پیش بینی بازار یکشنبه 23 دی 97 :  با آنکه بازار سهام در سومین هفته زمستان روزهای خوبی را پشت سر گذاشت و با تزریق نقدینگی جدید به ویژه از سوی سرمایه‌گذاران حقیقی، فضای با‌نشاط‌تری را تجربه کرد. و شاهد رشد ۴/ ۲ درصدی شاخص بورس در هفته گذشته بودیم، ولی بنظر نمی رسد این حرکت صعودی در شرایط نا اطمینانی فعلی چندان قابل دوام باشد لذا شاهد فروکش کردن هیجانات مثبت بازار در معاملات امروز بودیم. هر چند که نماگر بازار در پایان معاملات مثبت بود و رشد 100 واحدی را تجربه کرد ولی ضعف و تردید و نا اطمینانی در بین تک تک فعالان بازار و سهامداران موج میزد و  مشارکت کنندگان بازار هنوز انگیزه قوی برای ورود و خرید ندارند.

گفتنی است، در نیمه دوم فصل پاییز به‌ویژه آذر ماه، فضای کلی معاملات در بورس تهران پس از طی یک دوره رشد شتابان به سرعت به سمت منفی گرایید. این تغییر فاز اولا به علت رشد بی‌محابای قیمت‌های سهام در نیمه اول سال اتفاق افتاد که به اعتقاد برخی تحلیلگران، با هیجان توام شده و به دلیل هجوم نقدینگی سرگردان باعث شکل‌گیری حباب قیمتی دربرخی سهام ضعیف‌تر شده بود. به این ترتیب، با جذاب شدن فروش سهام برای مالکان، عرضه‌ها شدت گرفت و همین مساله در کنار فروکش کردن التهاب ارزی منجر به عقب‌نشینی خریداران سهام شد. از سوی دیگر، رسیدن به موعد اجرای تحریم‌های آمریکا در نیمه آبان، موجی از نااطمینانی را نزد فعالان بورسی دامن زد چرا که درخصوص تاثیر این فضا بر کاهش صادرات شرکت‌های بزرگ و نیز موانع وصول ارزناشی از صادرات ابهامات زیادی وجود داشت. با این حال، با گذشت دو ماه از مقطع مزبور، آنچه از گزارش‌های ماهانه تولید و فروش شرکت‌ها مشخص است اینکه، تاثیر آغاز دور جدید تحریم‌ها به‌طور متوسط نسبت به تحریم‌های قبلی ملایم‌تر بوده است. به این ترتیب، به جای افت متوسط ۲۵ درصدی تولید و فروش شرکت‌های صادر‌کننده، کاهش مزبور فعلا در سطح کمتر از ۲۰ درصد به‌طور میانگین رقم خورده است. در همین حال، با افت سریع ارزش سهام حبابی و تخلیه هیجان بازار و خروج بخشی از معامله‌گران تازه‌کار، زمینه بازگشت منطق به فضای معاملات و حرکت عرضه و تقاضا بر اساس متغیرهای بنیادی فراهم شده بود. از این رو انتظار می‌رود در صورت ادامه روند جاری به‌ویژه در زمینه تولید و صادرات شرکت‌ها، سهام گروه‌های بزرگ بازار بتوانند بخشی از افت‌های پاییزی خود را به تدریج جبران کنند

بهرحال هفته جاری برای فعالان بورسی دوره‌ای مهم به لحاظ دریافت اطلاعات جدید و تصمیم‌گیری بر اساس داده‌های مالی شرکت‌ها خواهد بود. بر این اساس با عنایت به عدم انتشار گزارش بخش عمده‌ای از شرکت‌ها تاکنون، انتظار می‌رود تا حجم عظیمی از گزارش‌های مالی فصلی شرکت‌های بورسی و فرابورسی در هفته جاری و آینده روانه سایت ناشران (کدال) شود. در این میان، مهم‌ترین نقاط تمرکز تحلیلگران در بررسی اطلاعات جدید عبارت از نرخ تسعیر ارز، شناسایی سود تسعیر ناشی از دارایی‌های ارزی، بررسی تغییرات حجم فروش شرکت‌ها با توجه به تحریم‌ها، رکود داخلی و نیز قیمت‌های فروش داخلی خواهد بود. همانطور که پیش‌تر ذکر شد، با توجه به گزارش‌های ماهانه قبلی و انعکاس آثار تورمی در فروش شرکت‌ها و عدم رشد همگام هزینه‌ها با افزایش قیمت‌های فروش، این احتمال وجود دارد که بسیاری از صنایع به ویژه تولید‌کنندگان کالاهای صادراتی و نیز صنایعی که موفق به دریافت مجوز رشد نرخ فروش شده‌اند، گزارش‌های خوبی را روانه بازار کنند. با توجه به افت قبلی قیمت‌های سهام و پایین بودن نسبی انتظارات سرمایه‌گذاران، در صورت دریافت گزارش‌های خوب این انتظار وجود دارد که صنایع برتر به سرعت غربال شوند و واکنش قیمتی کوتاه مدت نسبت به گزارش‌ها در سهام برخی صنایع شکل گیرد. از این رو با تمرکز سرمایه‌گذاران بر اطلاعات جدید، احتمال نوسان پردامنه‌تر قیمت‌ها نسبت به روند اخیر در صنایع مختلف در دو هفته آتی متناسب با محتوای گزارش‌ها وجود دارد

پالس مثبت سیاست‌گذاران به بازارهای جهانی: در حالی که افت‌های شدید ماه دسامبر در بازارهای جهانی سهام و کالا این ماه را به یکی از بدترین ماه‌های مشابه از زمان رکود سال ۱۹۳۰ تبدیل کرده بود، تصمیمات سیاست‌گذاران در دو اقتصاد بزرگ جهان در ماه ژانویه از عزم جدی برای مهار بحران در کوتاه‌مدت حکایت دارد. در آمریکا، لحن رئیس‌جمهور این کشور نسبت به موضوع جنگ تجاری با چین ملایم‌تر شده و با روش معمول خود، صحبت از موفقیت در مذاکرات می‌کند که نوید پایان مناقشات در آینده نزدیک و عدم تبدیل آن به یک رویارویی تمام عیار اقتصادی می‌دهد.

در همین کشور، رئیس بانک مرکزی در اظهاراتی غیرمنتظره، نه‌تنها نسبت به نگرانی از کند شدن رشد اقتصادی و التهاب بازارها اذعان کرد بلکه گفت این نهاد پولی آماده تغییر سیاست‌های خود از جمله توقف افزایش بهره و حتی کاهش سرعت فروش اوراق قرضه (به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین منابع نگرانی بازارها) در شرایط کنونی است. در آن سوی جهان، سیاست‌گذاران چینی هم پس از یک دوره امتناع و تردید، سرانجام سیاست‌های انبساطی خود را از سر گرفتند و با کاهش معنادار نرخ ذخیره قانونی برای تمام بانک‌ها در دو مرحله و نیز اجازه به دولت‌های محلی برای خلق بدهی بیشتر برای سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی، پالس مثبتی به بازارهای جهانی فرستادند برآورد می‌شود تصمیمات چین در کوتاه‌مدت ۴۰۰ میلیارد دلار منابع جدید به دومین اقتصاد بزرگ جهان تزریق کند. به این ترتیب می‌توان گفت با وزیدن نسیم تلاطم در بازارها، تصمیم‌سازان در هر دو قطب اقتصادی جهان به روش‌های قدیمی انبساطی برای مهار تلاطم‌ها روی آورده‌اند. با وجود تردیدهای مهم نسبت به آینده میان مدت و بلند مدت روش‌های انبساطی کنونی و آثار خلق بدهی فزاینده، می‌توان گفت پیامد کوتاه مدت این مسیر برای بازارهای جهانی مثبت است.  از این رو با انعکاس این روند در بازارهای کالایی می‌توان انتظار داشت که نه تنها افت قیمت‌ها متوقف شود بلکه بخشی از آن در سال میلادی جاری جبران شود؛ اتفاقی که در صورت تحقق، برای سرمایه‌گذاران بورس کالا‌محور تهران نیز در کوتاه‌مدت خوشایند تلقی خواهد شد.

 

 

حافظ عزیزی نقش

22 دیماه 1397

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

(با ما در کانال   https://telegram.me/oitahlil    تلگرام همراه باشید)

(اطلاعات حساب خود را به راحتی در ربات کارگزاری به آدرس @oibourse_bot  ببینید)

 

rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد
جستجوی نماد
X